در انتها به الگوهای مدیریت بازاریابی فدراسیون‌های کشورهای مختلف جهان می‌پردازم:

1.دپارتمان بازاریابی هواداران لیگ ستارگان فوتبال قطر

هدف: بالا بردن سطح آگاهی و بازاریابی لیگ برای مخاطبان هدف و ایجاد حس وفاداری به لیگ و باشگاه‌ها.

فدراسیون فوتبال قطر متخصصانی را از اقصی نقاط جهان جذب کرده است و این متخصصان به شدت در حال کار و فعالیت هستند. یکی از این متخصصان آقای الکساندر امیری است که نابغه‌ی بازاریابی ورزشی است. ایشان به کشورهای مختلف دنیا سفر می‌کند و برای فدراسیون قطر بازاریابی و جذب اسپانسر می‌کند.

ابزارهای اداره‌ی یک سازمان (سازمان بازاریابی ورزشی):

•سخت افزار

•نرم افزار

•مغز افزار

•دل افزار

در اولین همایش بازاریابی ورزشی ایران، افتخار داشتم به عنوان مدرس در کارگاه تربیت مدیر بازاریابی در فدراسیون‌های ورزشی در خدمت علاقه‌مندان باشم. پیش از این درباره‌ی مدیران بازاریابی در باشگاه‌های ورزشی مطالبی بیان شده بود، اما بحث درباره‌ی مدیران بازاریابی فدراسیون‌های ورزشی موضوع جدیدی است که در این کارگاه به تببین مسائل مختلف پیرامون آن پرداختم. مطالب ارائه شده در این کارگاه آموزشی را امروز و روزهای آتی خواهید خواند.  

یازدهمین شماره‌ی ماهنامه‌ی کاربردی بازاریاب بازارساز منتشر شد. با هم چکیده‌ی مطالب این نشریه را می‌خوانیم. آموزش نیروهای فروش یکی از محورهای اصلی این شماره را تشکیل می‌دهد. علاقه‌مندان برای دریافت اشتراک می‌توانند با شماره‌ی 66431863 در تهران تماس حاصل کنند.

امروز، نخستین همایش ملی بازاریابی ورزشی، با حضور جمعی از مسئولان، اساتید، و رؤسای فدراسیونها در آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک برگزار شد.

متن زیر، سخنرانی اینجانب است که ایراد شد:

 

به نام خداوند عشق و امید
قبل از اینکه به عرایضم بپردازم اجازه بدهید دو نکته را یادآور شوم. در روانشناسی و علم نوروساینس بحثی به نام سلولهای آیینه ای وجود دارد. مثلاَ گفته میشود کسی که کنار راننده می نشیند باید در سفر سرحال باشد و خوابش نگیرد و خمیازه نکشد چرا که در غیر این صورت تأثیرش را روی راننده خواهد گذاشت. به نظر من این سلولهای آیینه ای در میان بزرگان ما خیلی وجود دارد چرا که تشریف می‌آورند سخنرانی های افتتاحیه را می کنند و وقتی سخنرانیهای دیگران شروع میشود یکی از این عزیزان که جلسه را ترک میکند تاثیر سلولهای آیینه ای موجب میشود که سایر عزیزان هم یکی پس از دیگری از جلسه خارج میشوند. و متأسفانه ما در مهارت شنیدن ضعیف هستیم...

حال سیستم اطلاعات بازاریابی که از افراد، ابزار و رویه‌ها تشکیل شده قرار است اطلاعاتی را در اختیار مدیر قرار دهد که این اطلاعات دو ویژگی داشته باشند: دقیق بودن و به‌هنگام بودن. دقیق بودن به این معناست که اطلاعات آنقدر منبع معتبری داشته باشند و صحت بالایی داشته باشند که بتواند ریسک تصمیم‌گیری غلط مدیر را کم کند. خواهش من از شرکت‌ها و کسانی که تحقیقات بازاریابی انجام می‌دهند، این است که در جمع‌آوری اطلاعات از اینترنت خیلی دقت کنند چون هر کسی به راحتی می‌تواند یک سایت و یا وبلاگ ایجاد کند و اطلاعاتی را در سایت و یا وبلاگش بگذارد، از آن آسانتر کپی کردن مطالب از سایتهای دیگران است و در این فرایند اطلاعات به مرور دچار پدیده آب رفتن و تغییر کردن می شوند، پس هر آنچه که در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت نوشته می‌شود، الزاماً معتبر نیستند و حتماً باید به منبع سایتی که از آن اطلاعات گرفته می‌شود توجه شود. 

افرادی که سیستم اطلاعات بازاریابی را تشکیل می‌دهند به سه دسته تقسیم می‌شوند. بخشی از این افراد، کل پرسنل یک سازمان هستند و یکی از وظایف مدیران این است که فرهنگ مسئولیت بازاریابی عمومی را در کل پرسنل یک سازمان نهادینه کند. به گونه‌ای که اگر هر کدام از پرسنل یک سازمان، خبری را شنیدند که برای سازمان‌شان مفید بود، حتی اگر در مسافرت و در مهمانی بودند، به شرکت اطلاع‌رسانی کنند. به طور مثال اگر یک شرکت جدید قرار است در همان صنعت تأسیس شود، یا یکی از شرکت‌های رقیب، سیستم توزیع خود را عوض کرده است، و یا شرکتی می‌خواهد تبلیغات جدیدی را کار کند به اطلاع سازمان‌شان برسانند. 

امروز، بیستم اردیبهشت 1394 در تالار الزهرا (س) دانشکده‌ی مدیریت دانشگاه شهید بهشتی برای دانشجویان گرایش‌های مختلف مدیریت در خصوص سیستم اطلاعاتی بازاریابی و تحقیقات بازاریابی سخنرانی داشتم. اهم مطالب این سخنرانی را در سه یادداشت امروز و روزهای آتی می‌خوانید.

قبل از اینکه راجع به سیستم اطلاعاتی بازاریابی صحبت کنم مقدمه‌ای در خصوص این موضوع عرض می‌کنم. اگر بخواهیم مدیریت را در یک کلمه تعریف کنیم باید بگوییم "مدیریت یعنی تصمیم‌گیری". بنابراین از این منظر، وظیفه‌ی کارکنان، تصمیم‌سازی و اجرای تصمیمات است و وظیفه‌ی مدیران تصمیم‌گیری و نظارت بر اجرای تصمیمات. حال مدیران برای اینکه بتوانند تصمیماتی بگیرند که با ریسک تصمیم‌گیری غلط کمتری همراه باشد باید از چهار ابزار استفاده کنند.

شهر موشها 2 یک فیلم عروسکی موزی کال به کارگردانی مرضیه برومند است. گفته می‌شود برای ساختن این فیلم 10 میلیارد هزینه شده بود. با این حال فروش شهر موشها 2 در سینماهای کشور بسیار خوب بود، بطوریکه با فروشی معادل 11 میلیارد و 300 میلیون تومان توانست عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به خود اختصاص دهد.

شهر موشها 2 توانست ارتباط بسیار خوبی با مخاطبان خوب برقرار کند و خانواده‌ها را با سینما آشتی دهد. پدران و مادران مطمئن بودند که فرزندان‌شان از دیدن یک فیلم استاندارد و سالم لذت می‌برند و نکاتی را نیز می‌آموزند.

رهبران بزرگ دنیای کار و کسب چه ویژگی‌های شخصیتی مشترکی دارند؟

هر سازمانی برای اینکه تعیین کند چه کسی می‌تواند بهترین گزینه برای هدایت آن سازمان باشد، الگوهای خود را دارد اما آیا ویژگی‌های موردنظر سازمان‌های مختلف تفاوت زیادی با یکدیگر دارند؟

تحقیقات میدانی در سطح کلان نشان می‌دهد که کارمندان و کارفرمایان به دنبال ویژگی‌های مشابهی در رهبرشان هستند و این موضوع به کاروکسبی که در آن فعالیت می‌کنند، بستگی ندارد.

در اینجا به چهار ویژگی که افراد یک سازمان انتظار دارند در رهبرشان وجود داشته باشد، اشاره شده است:

مطالب بعدی مطالب قبلی