پیش از هرچیز به آگهی زیر دقت کنید:


آگهی نیازمندی
مشاور مدرسه ابتدایی برای یک مدرسه پرخطر
"به مشاوری برای ایجاد تغییر در زندگی 450 دانش آموز نیاز داریم. مشکلات رایج این مدرسه شامل مواردی از قبيل روحیه ضعیف معلمان، درگیریهای شدید گروهی، کتک کاری و زد و خوردهای فیزیکی در زمین بازی، و ارجاع بیش از 30 دانش آموز در روز به دفتر مشاور توسط معلمان میشود، اما محدود به اینها نیست."


آیا موارد مشابه این را با شدت و ضعف و گاهی ظاهری متفاوت در سازمان خود مشاهده کرده اید؟

در سال  ۱۸۳۵  در اسکاتلند دیده به جهان گشود اما طولی نگذشت که در در اوایل دوران نوجوانی و در سال 1848، پدرش خانواده را به امریکا برد تا زندگی تازه‌ای را از سر گیرند. در ابتدا کار خود را به عنوان تلگرافچی و نیز کارمند شرکت راه آهن پنسیلوانیا آغاز کرد و به پیشرفت شغلی قابل ملاحظه ای دست یافت بگونه‌ای که با شروع جنگها مدنی در آمریکا، مسئولیت راه آهن و تلگراف امریکا را عهده‌دار شد. 

پنجمین شماره‌ی ماهنامه‌ی بازاریاب بازارساز منتشر شد.
برای این شماره یادداشتی نوشته‌ام که از همراهان عزیز دعوت می‌کنم آن را بخوانند. ضمناً علاقه‌مندان به دریافت اشتراک مجله می‌توانند با شماره‌ی 66431863 دفتر مجله در تهران تماس بگیرند.

معمولاً یکی از اولین سؤالاتی که از افرادی که برای مشاوره یا تحقیقات بازار مراجعه می‌کنند، می‌پرسم این است که «مشتری یا مشتریان دلخواه و موردنظر شما چه کسانی هستند؟» و اگر نتوانند به این سؤال پاسخ دهند از ایشان خواهش می‌کنم که ابتدا پاسخ این سؤال را بیابند و سپس در خدمت‌شان خواهیم بود.

آشنایی با مهارت‌های ارتباط با مشتریان شاکی یکی از نیازهای مهم سازمان‌های فروش است. متأسفانه عدم تسلط بر این مهارت‌ها باعث می‌شود که شرکت‌ها دچار اشتباهات مخربی در برخورد با مشتریان ناراضی خود شوند و با چالش‌های متعددی مواجه شوند. مشتری شاکی و معترض یک نعمت است زیرا تعداد افرادی که نارضایتی خود را به زبان می‌آورند و در مورد کسب‌وکار ما شکایت می‌کنند بسیار کمتر از مشتریان شاکی خاموش است؛ مشتریان شاکی خاموش به راحتی ارتباط‌شان را با کسب‌وکار ما قطع می‌کنند و در مواردی سفیران مخربی برای برند ما می‌شوند در حالی که مشتریانی که اعتراض‌شان را مطرح می‌کنند، برای ادامه‌ی ارتباط‌شان با ما ارزش قائل هستند.

 

گوردون رمزی با دارایی بیش از 38 میلیون دلار، لقب ثروتمندترین آشپز جهان به انتخاب نشریه فوربس را داراست. رمزی 45 ساله، سرآشپز سه ستاره اسکاتلندی تبار است که اکنون رستورانهایی در چهار گوشه جهان را اداره مي‌كند. وی مولف بیش از 20 جلد کتاب بوده و چهره ای سرشناس در برنامه های تلویزیونی آشپزی است. برنامه تلویزیونی کابوسهای آشپزخانه یکی از شناخته شده ترین آثار، با حضور این سرآشپز همه فن حریف است. او در این برنامه رستورانهای ورشکسته را به کسب و کارهای نمونه و موفق تبدیل میکند. گوردون رمزی در دنیای رقابتی، رنگارنگ و پرزرق و برق آشپزی، چهره ای بی رقیب و نامدار است. آشپزی که بیشتر از آنکه به خاطر رستورانهای متعدد و افتخارهای بسیارش در صنعت آشپزی معروف باشد، به دلیل رویکرد کاری منحصربه فرد خود شناخته شده است.

سخنرانی پادشاه، فیلمی به کارگردانی تام هوپر است. این فیلم به روایت یکی از پیچیده ترین و تماشایی ترین مسائل در بریتانیا یعنی زندگی خانوادگی ملکه، همسر و فرزندانش میپردازد. سخنرانی پادشاه، ماجرای واقعی جرج ششم (پدر ملکه فعلی بریتانیا) است که بی آنکه آمادگی لازم و یا حتی رغبتي به سلطنت داشته باشد، بر تخت می نشیند

روسری آبی پنجمین اثر سینمایی رخشان بنی‌اعتماد و محصول سال 1373 است. در خلاصه‌ی داستان فیلم می‌خوانیم که رسول رحمانی (با بازی عزت‌الله انتظامی) مالک یک مزرعه‌ی گوجه‌فرنگی و یک کارخانه‌ی تولید رب گوجه‌فرنگی است. او که همسرش را از دست داده است، تنها زندگی می‌کند و این حس تنهایی برای او بسیار آزاردهنده است. یکی از کارگران مزرعه‌ی او نوبر کردانی (با بازی فاطمه معتمدآریا) است که سرپرستی خانواده‌اش را به عهده دارد. رحمانی که اوضاع نابسامان زندگی نوبر را می‌بیند، تصمیم می‌گیرد برای کمک به او کاری کند که مقدمات ازدواج او فراهم شود ولی نوبر حاضر نیست با افرادی که پیشنهاد می‌شوند، ازدواج کند. رحمانی به تدریج حس می‌کند نوبر فردی است که می‌تواند تنهایی او را پر کند و به همین دلیل دور از چشم فرزندانش با او ازدواج می‌کند. این ازدواج اما مقدمات مشکلات و دردسرهایی برای او می‌شود ولی او در انتها حاضر می‌شود از تمام دارایی خودش بگذرد، تا جایی باشد که واقعاً احساس خوشبختی کند.

اسکندر،  یکی از نامدارترین و شناخته‌شده ترین مغزهای متفکر نظامی در تاریخ محسوب می‌شود. تنها ظرف 10 سال تمام جهان شناخته شده را فتح کرد و نسل آینده را به گونه‌ای تحت تأثیر قرار داد که تبعات آن امروزه نیز همچنان احساس می‌شود. اقداماتش بسیار جلوتر از زمان خودش بود به گونه‌ای که تدابیر و تاکتیکهایش هنوز در دانشکده‌های نظامی مدرن جهان آموزش داده می‌شوند.
اما این تدابیر و تاکتیکها و یا حتی سلاحهای پیشرفته اسکندر نبود  که دستاوردهای او را ممکن ساخت. بلکه، نبوغ واقعی اسکندر از درک عمیق این که چه چیزی مردان و زنان را به عمل وامی‌دارد نشأت می‌گرفت.

به یاد دارم که در زمان کودکی بارها از ما سوال می‌شد  که "دوست دارید چکاره شوید؟" و به یاد دارم که، پزشک، خلبان و مهندس؛ شغلهای محبوب زمان کودکی ما بودند. اما روزگار مشاغل سنتی سپری شده‌ و پیشرفتها در علوم مرتبط با آینده‌پژوهی و گزارشات و بررسیهای آینده‌پژوهان نشان می‌دهد که دیگر دوران انتخاب این نوع مشاغل کلیشه ای به پایان رسیده است. محققان آینده پژوه می‌گویند که همگام با نزدیک شدن به اوج عصر اطلاعات و دانایی، به تدریج مشاغل سنتی نیز از بین می‌روند، و ابرشغل ها در اقتصاد ابرانسانی جایگزین آنها می‌شوند. به‌طور مثال گزارشی نشان می‌دهد که تغييرات سريع آب و هوايي و پيشرفت رو به جلوي علم و فناوري قادر است مشاغل و حرفه هاي موجود در جهان را دستخوش تحول سازد. 

از پرفسور مسعود حیدری خیلی آموختم، ارادت من به این بزرگوار چند وجهی است، هم شهری هستیم، نسبت فامیلی داریم، استاد من بوده‌اند و هستند، در سازمان مدیریت صنعتی در کنار ایشان به تدریس اشتغال پیدا کردم و زمانی که TMBA را در سال 83 راه‌اندازی کردم، ایشان اولین نفری بودند که بر من منت گذاشتند و عضو هیأت علمی دپارتمان آموزش شدند و زمانی که به اتفاق دکتر غوثی عزیز کتاب اصول، فنون و هنر مذاکره با نگرش بازار ایران را نوشتیم، پروفسور حیدری پیشگفتار مفصلی برای آن نوشتند و ما را مورد لطف فراوان قرار دادند. پرفسور حیدری در کلاسهای درسی‌شان نکاتی کلیدی و کاربردی که حاصل سالها اقدام عملی ایشان در مذاکرات بین‌المللی متعدد بوده است را به ما آموختند. مثلاً اینکه هیچ وقت دو امتیاز را پشت سر هم ندهید، اگر یک امتیاز دادید باید یک امتیاز بگیرید.

مطالب بعدی مطالب قبلی