مدیریت تعارض در محل کار

مدیریت تعارض در محل کار

به وجود آمدن اختلاف نظر در محل کار امری کاملاً طبیعی است زیرا افراد با پیشینه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مختلف گرد هم می‌آیند و در این شرایط جای تعجب نیست که همگان نظرات یکسانی درباره مسائل مختلف نداشته باشند. اما اگر این اختلاف نظرها جدی گرفته نشود به تدریج سازمان را با بحران مواجه خواهد کرد. در اینجا راهکارهایی را برای مدیریت اختلاف نظرها در محل کار با هم مرور می‌کنیم.
1) اختلاف نظرهای بزرگ از اختلاف نظرهای کوچک ساخته می شوند.
درست همانند یک برد الکترونیکی. زمانی که به کل آن نگاه می کنید پیچیده به نظر می رسد اما وصل کردن قطعات آن به هم، آسان به نظر می آید.
2) احساسات را کنار بگذارید
احساسات برای اختلاف نظر مانند هوا برای آتش هستند که آن را از کنترل شما خارج می کند. اجازه ندهید احساسات و عواطف شما آتش اختلاف نظر را تندتر کند.
3) با گذشت برخورد کنید
شروع بحث تقصیر هر چیزی و یا هرکسی باشد شما بنا را بر این بگذارید که قصد بدی نداشته است. به جای زود قضاوت کردن و یا سرزنش کردن سعی کنید بازخورد متعادلی به طرف مقابل بدهید تا او نیز واکنش متفاوتی نسبت به زمانی که در فضای اختلاف نظر قرار گرفته است به شما بدهد. 
4) در مورد بستری که اختلاف نظر در آن اتفاق افتاده است با طرفین صحبت کنید
چنانچه افراد تصویر و ذهنیتی کامل و درست از آنچه اتفاق افتاده است داشته باشند و و برای آن ها توضیح داده شود که چه شرایطی و اقداماتی باعث به وجود آمدن فضای اختلاف نظر شده است نسبت به زمانی که اطلاعات کافی در این زمینه نداشه باشند، عکس العمل منطقی تری از خود نشان می دهند. به عنوان مثال، تیم کاری شما در یک ماه به هدف درآمدی خود دست پیدا نمی کند و مدیر این موضوع را در جلسه با تیم آن هم با عصبانیت مطرح کرده و نیروها نیز از خود و عملکردشان به دفاع می پردازند. در اینجا بستر و زمینه این اختلاف نظر ممکن است عدم تقسیم بندی درست وظایف باشد. بنابراین افراد نباید اختلاف نظر را تنها به دید اختلاف نظر ببینند بلکه باید آن را علت یابی کنند و بدانند چه زمینه ای در پشت آن وجود داشته است تا بتوانند آن را حل کنند. 
5) واقعیت ها را بپذیرید
راستی و صداقت همیشه پیروز هستند. اشتباهات خود را بپذیرید. گاهی لازم است سکوت کنیم و هر حرفی را که به ذهنمان می رسد بیان نکنیم. با آرامش راجع به موضوع اختلاف نظر صحبت کنیم و راه حلی را برای آن پیدا کنیم که تا آنجا که امکان دارد از تکرار آن جلوگیری کند.
6) زمانی که مشکل حل شد دیگر دنبال آن را نگیریم
سعی کنید که تا آنجا که امکان دارد عادت کنید که در فضایی که برای شما اشتیاق آور است کار کنید و تا قبل از اینکه اطمینان حاصل کنید، به جای گفتن "من موافقم" یا "من مخالفم" از " من متوجه هستم" استفاده کنید و با انگیزه به پیش بروید. زمانی که مشکل حل شد دیگر ادامه ندهید. 

تعارض به خودی خود، بد یا خوب نیست بلکه نشانه اختلاف نظر است که اگر در راستای منافع سازمان باشد (نه اینکه روی مواضع بحث کنیم) می تواند با مدیریت صحیح، ثمرات ارزشمندی را در پی داشته باشد

سبز باشید
 

send_telegramنسترن حسینی می گه :

سلام واقعا مطلبی خوبی بود استاد سپاسگزارم از شما

-------------------

پاسخ:

سلام. ممنونم. لطفا سایت را به سایرین نیز معرفی کنید.

نام :
تصویر امنیتی :
متن :