بازی تاج و تخت (Game of thrones)، نام یک مجموعه تلویزیونی در ژانر حماسی-تاریخی است که در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد. جالب آنکه موسیقی فاخر این فیلم اثر یکی از هنرمندان کشور ما است. این فیلم برگرفته از یکی از پرفروشترین رمانهای خیال انگیز جرج مارتین، یعنی نغمه آتش و یخ است. داستان این فیلم در دو قاره خیالی یعنی وستروس و اسیوس روایت میشود. این فیلم بر محوریت سه داستان اصلی است. اولین داستان روایت جنگ قدرت میان اشراف زادگان هفت اقلیم و تلاش آنها برای تصاحب تخت آهنین پادشاهی است. اما خط دوم داستان پایان تابستان 10 ساله در سرزمینهای وستروس و اسیوس و نزدیک بودن زمستانی طولانی و یورش موجودات افسانه ای از شمالگان را نقل میکند. اما در داستان سوم، شرح تلاش فرزند پادشاه مخلوع برای بازپس گیری تاج و تخت را میبینیم.

سومین شماره‌ی ماهنامه‌ی بازاریاب بازارساز منتشر شد و از چاپخانه به دستمان رسید. در ادامه یادداشتی را که برای این شماره نوشته‌ام، می‌خوانیم.


یادداشت مدیرمسئول:
به یاری حق بازاریاب بازارساز به ایستگاه سوم رسید. این نشریه سعی دارد تا با زبانی ساده، نکات علمی و کاربردی برای توفیق در بازار را آموزش دهد. در کنار مطالب کاربردی، این ماهنامه دربردارنده‌ی تجربیات بزرگان و خاطرات و موفقیت‌های آنان است که در اختیار مخاطبان آن که ویزیتورها، موزعان، انیماتورها و کارشناسان و سرپرستان بازاریابی و فروش هستند، قرار می‌گیرد. مدیران محترم کسب‌وکارها می‌توانند این نشریه را به عنوان یک سرمایه‌گذاری آموزشی و کاربردی برای کارکنان عزیز در سمت‌هایی که ذکر شد، تهیه کنند.

" مادامی که مردم به ما ایمان نیاورند، حرفمان باد هواست. اگر آنها آنچه از ما می‌شنوند را نفهمند، به ما ایمان نخواهند آورد و به حرفمان نیز گوش نمی‌دهند. پس اگر نتوانیم جلب توجه کنیم، حرفمان خریدار نخواهد داشت. توجه مردم نیز جلب نمی‌شود، جز با نوآفرینی." ویلیام برنباخ – اسطوره تبليغات
تبلیغات، دیرینه‌ای کهن در تعاملات انسانی دارد، چرا‌که انسانها در طول تاریخ کوشیده‌اند تا به کمک ابزارهای تبلیغاتی و در بازار پرهیاهوی زندگی، افکار و آرمان‌هایشان را به فروش رسانند و یا فرآورده‌هایشان را به شیوه‌ای سودآور و اثربخش عرضه کنند.

فیزیک و بازاریابی چه ارتباطی با همدیگر دارند؟ پاسخ این پرسش را باید در مطالعات بین رشته ای جستجو کرد که در این باره از سالها پیش آغاز شده و تداوم دارد. فکر میکنید قانون جاذبه‌ی نیوتن، قانون دوم نیوتن، اصل عدم پایداری هایزنبرگ، قانون آنتروپی، اصل هویگنس، و نظریه‌ی آشوب و اثر پروانه ای چه سودی برای بازاریابان دارد؟ بهتر است با مطالعه‌ی سلسله مقالات مجله توسعه مهندسي بازار، پاسخ خود را دریابید.  پیشنهاد میشود به شماره های پیشین توسعه مهندسی بازار مراجعه کنید؛ شماره‌ی 15 تا 17، سال 1389  یا به گفتگوی پیتر فیسک، فیزیکدان اتمی و نویسنده‌ی کتاب ""پرورش نبوغ بازاریابی"" مراجعه کنید که در شماره‌ی 20، سال 1390 در ""توسعه مهندسی بازار"" درج شد. همچنین مطالعه‌ی کتاب ""پرورش نبوغ بازاریابی""، اثر پیتر فیسک، ترجمه‌ی سینا قربانلو، انتشارات بازاریابی توصیه میشود.

"بازاریابی و زندگی با ورزش"، عنوان تازه ترین کتاب اینجانب است که امروز از چاپخانه به دستم رسید. متن زیر پیشگفتاری است که برای آن نوشته ام:
پيشگفتار
"الكس فرگوسن، سرمربي سابق باشگاه منچستريونايتد، صاحب كرسي طولاني‌مدت استادي در دانشگاه هاروارد شد." همين خبر كوتاه سبب شد تا گرايش و رويكردم را به "بازاريابي از منظر ورزش" پررنگ سازم؛ چرا كه در ادامه‌ي خبر آمده بود كه فرگوسن درس جديدي را با عنوان "تجارت سرگرمي، ورزش، و رسانه" از اوايل ماه مي ميلادي در آيوي ليگ آغاز خواهد كرد و به‌عنوان عضوي از دانشگاه هاروارد شناخته خواهد شد.

 

مهمترین عاملی که کارآفرینان موفق را نسبت به خوداشتغالی سوق می‌دهد، نه فقط انگیزه ثروت‌اندوزی، بلکه وجود احساس عمیقی از نارضایتی مثبت و تمایل برای بهترین شدن است. در این میان، هر روز داستانهای زیادی در مورد موفقیت کسب‌وکارها می‌‌بینیم و می‌شنویم. اما این داستانها گویای همه‌ی حقیقت نیست. افراد معمولاً موفقیتهای خود را بازگو می‌کنند، اما هیچ‌گاه نمی‌گویند که چگونه به این مرحله رسیده‌اند. آنها به شما نمی‌گویند که مثلاً پنج سال طول کشید که به سودآوری برسند. اینکه بارها شکست خورده‌اند، و یا اینکه به علت کار زیاد مشکلات جسمی پیدا کرده‌اند.
مراقب باشید فریب این داستانها را نخورید. کارآفرینی به هیچ عنوان آسان نیست.

در كتاب ارزنده «شركتهاي موفق جهان چگونه استخدام مي‌كنند» (اين كتاب از طريق فروشگاه انتشارات بازاريابي قابل خريداري است)، با ويژگي‌هاي شغل‌هاي خوب آشنا مي‌شويم؛شغل خوب باید 5 ویژگی داشته باشد

در جریان مسابقات جام جهانی همه‌ی نگاهها به ستارگانی همچون مسی و نیمار و سایر اتفاقاتی که در مستطیل سبز می‌افتاد، بود، اما کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک می‌توانند درسهای زیادی از تماشاچیان و هواداران فوتبال بیاموزند. در ادامه، هفت مورد از این درس‌ها را مرور می‌کنیم.

مدیران و کارآفرینان عموماً دچار گرفتاری‌های غیرمنتظره هستند. آنها معمولاً فرصت استقبال از نیروهای جدیدی را که به یک سازمان وارد می‌شوند، ندارند. در ادامه، چند ایده‌ی خلاق را برای انجام این کار مطرح می‌کنیم. این ایده‌ها ساده به نظر می‌رسند اما به کار بردن آنها باعث می‌شود کارمند جدید با ذهنیت مثبتی وارد سازمان شود و بهره‌وری بالاتری داشته باشد.

این روزها بحث چالش آب یخ در جوامع مختلف از جمله جامعه‌ی ما به سرعت در حال رشد است و وجود رسانه‌های اجتماعی نیز به گسترش این بحث کمک فراوانی می‌کند. مطمئناً در چند وقت اخیر درباره‌ی این چالش و کم و کیف آن بسیار شنیده‌اید و کلیپ‌های بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران وطنی و غیروطنی را هم دیده‌اید، بنابراین خیلی به مقدمه‌چینی نیازی نیست.

مطالب بعدی مطالب قبلی