انسان یادگیرنده هرگز دانا نمی‌شود، چون همیشه در مسیر دانایی است- ناشناس

در زندگی حرفه‌ای‌ تمام ما لحظات فراوانی وجود دارد که می‌توان از دل آن مطالب بسیاری آموخت. فناوری‌های تازه، صنایع نو ظهور، و یا روندهای جدیدی که 5 سال پیش وجود نداشته‌اند، اما اکنون در غیاب آنها و بدون یادگیری ساز‌و‌کار آن نمی‌توان کاری از پیش برد. یادگیری بویژه در کسب‌وکار اهمیتی دو چندان می‌یابد، چراکه شرایط متغیر و متلاطم بازار لزوم تطبیق بیشتر با شرایط موجود را موجب می‌شود. در چنین شرایطی عدم تلاش برای یادگیری به منزله مقاومت در برابر تغییر بوده و اگر تغییر نکنیم از جاده موفقیت باز می مانیم.  از دیگر سو، شرط توسعه سازمانها و انسانهای مدرن، یادگیری است. زیرا که یادگیری، موضوع توسعه و زمینه‌ساز آن است.یادگیری می‌تواند در قالبی توسعه یافته و نظام مند دنبال شود که در ادامه این فرایند مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

کمتر روزی را می‌توان یافت که در برنامه‌ی یک مدیرعامل ساعت خالی وجود داشته باشد. به محض اینکه یک ساعت از برنامه‌ی مدیرعامل خالی شود، انبوهی از کارها به سوی او هجوم می‌آورند. به همین دلیل مدیرعامل که وظیفه‌ی رهبری یک سازمان را برعهده دارد، معمولاً خود را میان تعداد بیشماری جلسه و نامه و ایمیل گرفتار می‌بیند. مدیرعامل باید قسمت اعظم وقت خود را صرف هدایت استراتژیک سازمان خود کند. در مسیر حرکت کردن به سمت تحقق اهداف، می‌توان این موارد را به عنوان بایدهای فعالیت یک مدیرعامل مولد عنوان کرد.

فهرستي كه در پی مي‌خوانيم بهترین کتابهای سال کسب‌وکارِ در زمینه‌ی رهبری محسوب می‌شوند، كه همراه با نکات و نقل‌وقول‌هایی آموزنده بررسي مي‌شوند.

رهبری کسب و کار به این معنا نیست که شما چه کسی را می‌شناسید، یا اینکه چرا می‌شناسید، یا اینکه برای رهبری‌تان چه بهایی می‌پردازید. بلکه در این باره است که دانش شما در چه زمینه‌ای است و اینکه چگونه این دانش را به مرحله‌ی اجرا می‌رسانید. به همین دلیل تصمیم گرفتم جستجویی در بهترین کتابهای رهبری که امسال به چاپ رسیده‌اند، انجام دهم و اطلاعات آن را بر اساس مفیدترین نکات و نقل‌وقول‌های کتاب تلخیص کنم. 

سقراط می‌گوید که جامعه زمانی به فرزانگی و سعادت دست می‌یابد که مطالعه کار روزانه‌اش باشد. کتاب، حافظه‌ي بشریت است به گونه‌ای که هیچ کدام از وسایل ارتباطی ژرفا و کارکرد کتاب را ندارند. ویکتور هوگو برای بیان اهمیت کتاب حتی پا را فراتر می‌گذارد، از دیدگاه او سعادتمند کسی است که به دو چیز دسترسی دارد: کتاب خوب و دوستانی که اهل خواندن کتابهای خوب هستند. و چه بسا ممکن است کتابی مسیر سرنوشت میلیونها انسان را در راه به خصوصي بیندازد.

فیلم سینمایی مجردها ساخته‌ی اصغر هاشمی و محصول سال 1382 است. فیلم، داستان سه جوان مجرد، منوچهر(با بازی محمدرضا فروتن)، شاهکار(با بازی مجید صالحی) و امیرحسین(با بازی کاوه کاویان) را نقل می‌کند که می‌خواهند برای رسیدن به آرزوهای‌شان به خارج از کشور بروند اما به سرقت رفتن پول‌های‌شان، آنها را مجبور می‌کند که برای مدتی در ایران بمانند و کار کنند. این سه، از طریق عمو(با بازی آتیلا پسیانی) با خانم مهندس عربشاهی(با بازی مریلا زارعی) آشنا می‌شوند و چون عمو کارگاه خود را به خانم مهندس عربشاهی فروخته، علی‌رغم مخالفت‌های منوچهر، قرار می‌گذارند مدتی برای او کار کنند تا خرج سفرشان را فراهم کنند.

چقدر راحت زندگي مي كند كسي كه توجه ندارد همسايه اش چه مي گويد, چه مي كند و چگونه مي انديشد, بلكه همه ي توجهش معطوف بدان است كه خودش چه كند تا كارش درست, سالم و نيك باشد- مارکوس اورلیوس

مارکوس اورلیوس امپراتور روم و قیصری فیلسوف‌مشرب  است. او یکی از 5 امپراتور بزرگ رومی بود. مارکوس اورلیوس به عنوان یک نمونه از حاکمان عادل رومی، مورد احترام است. افلاطون از اورلیوس با عنوان پادشاه فلاسفه یاد می‌کند، در مقابل مورخین نیز اورلیوس را آرزوی برآورده شده‌ی افلاطون می‌دانستند. 

کارل کسپر سرآشپز  ماهر یک رستوران لوکس است که به دستپخت عالی خود ایمان دارد، اما درگیر یک کشمکش با منتقدی سرسخت می‌شود. جدالی که موجب می‌شود که او کار خود را در این رستوران از دست دهد. کسپر که از کارش به عنوان سر آشپز در رستوران برکنار شده، تصمیم می‌گیرد یک کامیون فروش غذا را آماده کند و به کمک آن، به کار مورد علاقه‌اش یعنی آشپزی بپردازد .برخی فیلم‌ها از جمله فیلم سرآشپز را باید به خاطر کسب‌وکارتان تماشا کنید.

ششمین شماره‌ی ماهنامه‌ی بازاریاب بازارساز منتشر شد. با هم چکیده‌ی مطالب این نشریه را می‌خوانیم. علاقه‌مندان برای دریافت اشتراک می‌توانند با شماره‌ی 66431863 در تهران تماس حاصل کنند.

 

چکیده‌ی مجله

یادداشت مدیرمسئول

آیا وقت تغییر آموزش‌های بازاریابی و فروش فرا رسیده است؟

به قلم پرویز درگی، مدیر مسئول مجله بازاریاب بازارساز و مدیرعامل شرکت TMBA

بیشتر کارمندان نمی‌دانند که چگونه با مدیرشان صحبت کنند. آنها معمولاً در یکی از این دو گروه قرار می‌گیرند: گروهی برای اظهار نظر کردن ترس دارند و از این رو عقب‌نشینی می‌کنند که این مسئله کم‌وبیش آنها را به آدمهایی ترسو و مطیع تبدیل می‌کند و گروه دیگر با رفتارهایی ستیزه‌جو و تهاجمی خود را در معرض خطر قرار می‌دهند. برای پیدا کردن راهی متعادل و کارآمد در این مقاله نکاتی مطرح شده که نباید به کسی که بخش بزرگی از زندگی شما را کنترل می‌کند – یعنی مدیرتان – گفته شود. خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند که رفتارتان در محل کار و در برخورد با مدیرتان را بدرستی مدیریت کنید.

لگو؛ نامی‌آشنا که تصویر آجرهای رنگارنگ سازه‌های بازی را در ذهن شما زنده می‌کند. گروه لگو در سال ۱۹۳۲ توسط اوله کريک کریستیانسن تاسیس شد و در طول سال‌ها فعالیت مستمر، هم‌اکنون خط تولید انواع مختلف از محصولات با برند لگو طراحی و ساخته می‌شود. اوله، یک نجار دانمارکی بود که به ساختن خانه و مبلمان آن می‌پرداخت اما چند سال بعد، كارگاه مبل‌سازي او در اتش شيطنت كودكان خردسالش سوخت و بخش زیادی از سرمایه اوله سوخت.

مطالب بعدی مطالب قبلی