دهمین شماره‌ی ماهنامه‌ی کاربردی بازاریاب بازارساز منتشر شد. با هم چکیده‌ی مطالب این نشریه را می‌خوانیم. در نگارش مطالب این شماره سعی شده مسائل روز فروش و بازاریابی با نگرش بازار ایران مورد توجه قرار گیرد. علاقه‌مندان برای دریافت اشتراک می‌توانند با شماره‌ی 66431863 در تهران تماس حاصل کنند.

فیلم سینمایی بی‌پولی به کارگردانی حمید نعمت‌الله محصول سال 1386 است. بی‌پولی داستان به قهقرها رفتن جوانی به نام ایرج (با بازی بهرام رادان) را دستمایه‌ی روایت خود قرار داده است. ایرج، طراح لباس است و در کار خودش ماهر و زبردست است. فیلم با عروسی ایرج و شکوه (با بازی لیلا حاتمی) آغاز می‌شود. در ابتدا اوضاع زندگی ایرج و شکوه خوب است زیرا ایرج شغل خوبی دارد و در کار خودش یکی از بهترین‌هاست. زندگی اما آنقدری که در ابتدا مساعد بود، خوب پیش نمی‌رود و بازگشت پسر کارفرمای ایرج که در فرانسه طراحی لباس آموخته، باعث می‌شود که شرکت به‌تدریج با طرح‌های ایرج مخالفت کند. 

«من با میلیونر ها مشکل دارم اما اگر به مقامی دست پیدا کنم اوضاع خطرناکی پیش خواهد آمد! »- مارک تواین
خط ویژه فیلمی به کارگردانی و نویسندگی مصطفی کیایی(سومین فیلم بلندش است) و تهیه‌کنندگی منصور لشگری قوچانی محصول سال ۱۳۹۲ است. «خط ویژه» سیمرغ بلورین فیلم برگزیده تماشاگران و دیپلم افتخار نقش دوم مرد برای بازی میلاد کی مرام را دریافت کرد. مصطفی زمانی، میترا حجار،هانیه توسلی، هومن سیدی، میلاد کی‌مرام، پریناز ایزدیار و محمدسام قریبیان در اين فيلم ايفاي نقش كرده‌اند. خط ویژه یک فيلم اجتماعی و شهری است که به مسائل جوانان و جامعه امروز می پردازد. خط ويژه فيلمنامه‌اي جسورانه و تيز دارد كه با پختگي قابل توجه به نقد آسيب‌هاي اجتماعي پيرامون ثروت مي‌پردازد. اين فيلم علامت سوالي را كه در ذهن بسياري از مردم شكل گرفته، روي پرده سينما پاسخ مي‌دهد.

اگر بخواهیم چند فیلم سینمایی را به عنوان شاهکارهای سینمای ایران نام ببریم، بدون شک یکی از آن فیلم‌ها، گاو ساخته‌ی تحسین‌شده‌ی داریوش مهرجویی است. این فیلم در سالهای 1351، 1367 و 1378 به انتخاب منتقدان سینمای ایران، به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران انتخاب شد. مهرجویی در این فیلم که براساس داستان عزاداران بیل نوشته‌ی غلامحسین ساعدی ساخته شده است، داستان دلبستگی مش حسن (با بازی زیبای استاد عزت‌الله انتظامی) به یک گاو را روایت می‌کند؛ گاوی که منبع درآمد مش حسن است و افراد روستا نیز از آن بهره‌مند می‌شوند.

فیلم سینمایی مارمولک یک درام کمدی به کارگردانی کمال تبریزی است که پرویز پرستویی نقش اول آن را بازی می‌کند.

در این فیلم که محصول سال 1382 است، رضا مثقالی که به رضا مارمولک معروف است، یک دزد سابقه‌دار است که فکر فرار کردن از زندان را در سر می‌پروراند. رئیس زندان (با بازی بهرام ابراهیمی) فردی سختگیر است که می‌خواهد با سختگیری‌های بیش از حد خود فکر خلاف را از سر زندانیان بیرون و آنها را سربه‌راه کند.

ثروت‌آفريني سريع كتاب ارزشمند ديگري در حوزه موفقیت و راه های کسب موفقیت از انتشارات سازمان مديريت صنعتي است كه طي اين روزها مطالعه كردم. اين کتاب كم‌حجم اما پربار،  نوشته تي هارواکر با ترجمه دكتر احمد روستا در پی آن است که با درهم‌شكستن چارچوب های ذهنی نخ‌نما و افكار كهنه، مسيري تازه براي ثروت‌آفريني و كشف فرصتهاي كف بازار فراهم كند. 

 کتاب سایه ها و غارنشینان چند سالی بود که در کتابخانه منزل ما بود. در ایام فراغت، فرصتی شد که این کتاب صد صفحه ای را بخوانم.داستان گونه.نتیجه عالی .متن پر محتوا.ترجمه عالی.نشر در خور انتشارات رسا با مدیریت توانمند استاد ناجیان عزیز.نویسنده دیوید هوچینز. سازمان های یادگیرنده از نگاهی دیگر. بررسی باورها و عقاید محدود کننده در سازمان ها. مطالعه این کتاب حدود دو ساعت زمان میخواهد اما اثراتی مفید برای تمام عمر دارد. در ادامه بخشی از این کتاب را میخوانیم که در خصوص مدلهای ذهنی است.

آلیس در سرزمین عجایب نوشته‌ی لوئیس کرول یکی از رمانهای مشهور قرن نوزدهم است که تاکنون اقتباسهای مختلفی از آن صورت گرفته است. یکی از نکات جالب درباره‌ی این اثر این است که علی‌رغم درون‌مایه و فضای کودکانه‌‌اش، با گروههای سنی مختلف ارتباط برقرار می‌کند. استقبال تماشاگران از اقتباس سال 2010 از این شاهکار ادبی که با بازی جانی دپ همراه بود، نشان داد که آلیس در سرزمین عجایب، فارغ از ایجاد فضایی شاد و مفرح، حرفهای دیگری نیز برای گفتن دارد؛ حرفهایی که از دیدگاههای گوناگون قابل تأمل هستند.

31- تويوتا پس از يك شكست از حضور در بازارهاي خارجي بار دوم براي خروج از فرهنگ ژاپني از راهنمايي‌هاي يك مشاور اهل آمريكا به‌نام ادوارد دمينگ كه به پدر علم مديريت كيفيت جامع شهرت دارد، بهره گرفت.


مردي اصيل، با پوششي رسمي و با زباني تند كه برخلاف ساير مشاورين به دنبال تمجيد و ستايش مخاطبين نبود، بلكه آنان را صراحتا بااشتباهات و خطاهاي خود روبرو مي‌كرد و نشريه نيويورك‌تايمز در وصف وي نوشت: «دمينگ در مواجهه با مديران ارشد بگونه‌اي برخورد مي‌كند كه گويي با بچه هاي مدرسه سخن مي‌گويد.»

16- تصمیم‌های مهم کسب و کار هم در خود دارای یک پارادوکس هستند. تصمیماتی که یک شرکت را به سرانجام مثبت یا منفی می‌رساند گاهی از سر  ناچاری گرفته می‌شود. چرا؟ چون هیچ‌کس نمی‌تواند ایده بهتری ارائه دهد.

 

17- شرکتهای واقعا عالی، هدفی دارند که ورای خود محصول است. برای ساختن برند قوی به‌عنوان بهترین خدماتی که یک مشتری می تواند کسب کند، ما می‌بایست مطمئن شویم که خدمات به مشتری برای کل شرکت باشد، نه بخشی از آن.

مطالب بعدی مطالب قبلی