«آنچه اصل است از دیده پنهان است». رمان شازده کوچولو

از لحظه‌ای که اولین بار شخصی را ملاقات می‌کنید، می‌خواهید هرچه سریعتر بفهمید که آن فرد چه  کسی است و چه شخصیتی دارد. انسان با توجه به برداشت خود از خصوصیات دیگر افراد است که می‌تواند در مورد ادامه ارتباط خود با او و یا قطع ارتباط تصمیم بگیرید. قضاوت در مورد شخصیت و منش یک فرد می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های مهمی همچون ادامه یک رابطه صمیمی، استخدام یک شخص یا پذیرش پیشنهاد کار نقش اساسی داشته باشد. البته پیش داوری بر اساس منطق و واقعیت نیست بلکه بر پایه مجموعه ای از فرضیات، مفاهیم نیمه درست و گمانه زنی ها شکل می گیرد.

شماره بیست و چهارم (خرداد 1395) ماهنامه کاربردی بازاریاب بازارساز منتشر شد. با انتشار این شماره، ماهنامه بازاریاب بازارساز پا به سومین سال فعالیت خود می‌گذارد. در دو سالی که از انتشار این ماهنامه گذشت سعی ما بر آن بود که برای رده‌های عملیاتی و اجرایی فروش مطالبی کاربردی تهیه و عرضه کنیم. لازم به ذکر می‌دانم که علاقه‌مندان برای دریافت اشتراک می‌توانند با شماره 66475273 در تهران تماس حاصل کنند.

الیزابت مک براید، کارشناس کارآفرینی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در تازه‌ترین یادداشت خود در مجله اکترونیکی موسسه صاحب‌نام فوربس به بررسی دلایلی میپردازد که به گمان او برگ برنده ایران در تبدیل شدن به قطب کارآفرینی جهان است. وی در گزارش مستدل خود اشاره می دارد که هچند از شمار سرخط های خبری درباره اقتصاد ایران کاسته شده، اما ایران اقتصادی ۴۰۰ میلیارد دلاری است، که دومین قدرت اقتصادی منطقه پس از عربستان سعودی به‌شمار میرود و بر اساس پیش‌بینی‌های بانک جهانی، در سال پیش روی خود می‌تواند رشدی حدود هفت درصدی را نیز تجربه کند.

کوچک بودن یک کاروکسب منافع خود را دارد. یک کاروکسب کوچک چابک است و می‌تواند به سرعت مسیر حرکت خود را تغییر دهد. علاوه بر این، کاروکسب‌های کوچک از استقلال بیشتری برخوردار هستند. 

در دنیای کاروکسب ایده‌ها منابع بسیار ارزشمندی هستند. هرچقدر ایده‌های بهتری داشته باشیم و هرچقدر کیفیت ایده‌های‌مان بالاتر باشد، در عرصه رقابت با رقبا عملکرد بهتری خواهیم داشت. 

ایده‌پردازی فرایندی نیست که بتوان با زور و فشار آن را اجرا کرد. خبر خوب این است که تعداد بسیار زیادی از ایده‌های فوق‌العاده و نوآورانه نیز به یکباره از ذهن خالق‌شان بیرون نیامدند بلکه در ابتدا ایده‌هایی معمولی و حتی بد بودند که به مرور زمان پالایش شدند و هرچه بیشتر به کمال خود نزدیک گشتند.

افرادی که در حوزه کاروکسب صاحب تجربه هستند، معمولاً جملات و عباراتی را استفاده می‌کنند که در عین سادگی، نکات آموزشی قال توجهی دارد. این عبارات حاصل سال‌ها حضور در فضای رقابتی بازار است و به همین دلیل نباید به سادگی از کنار آنها گذشت.

همانطور که در یادداشت قبلی اشاره شد، تغییرات عمده‌ای که در فضای کاروکسب به وجود آمده، بنگاه‌های اقتصادی کوچک را بر آن داشته که سیاست‌ها و برنامه‌های جدیدی را در زمینه فعالیت‌های بازاریابی خود طراحی و اجرا کنند تا بهتر بتوانند در فضای رقابتی بازار به فعالیت بپردازند.

فضای رقابتی امروز بیش از گذشته به کاروکسب‌های کوچک فشار می‌آورد. روندهای بازاریابی می‌آیند و می‌روند و در این میان کاروکسب‌های کوچک هستند که باید تصمیم بگیرند کدام روندها برای آنها بیشترین کاربرد را دارد.

نسل جوان که می‌توان آنها را در یک تقسیم‌‌بندی کلی افراد بین 18 تا 35 سال نامید، امروزه بخش قابل توجهی از مشتریان یک سازمان را تشکیل می‌دهند. تا چند سال آینده که این نسل به تدریج سر کار برود و درآمد کسب کند، بدون شک بخش بیشتری از درآمد سازمان از این افراد تأمین خواهد شد.

روز 25 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی نام گرفته است. فردوسی بزرگ که به اعتقاد زبان‌شناسان و کارشناسان ادبیات فارسی زنده‌نگاه‌دارنده زبان پارسی است، در توس (حوالی مشهد امروزی) چشم به جهان گشود. شهرت حکیم ابوالقاسم فردوسی فرسنگ‌ها از ایران فراتر رفته و بسیاری از دانشمندان و ایران‌شناسان بزرگ به تحقیق و بررسی اشعار او به ویژه اشعار شاهکارش شاهنامه پرداخته و می‌پردازند.

«شب زود سر بر بالیدن گذاشتن و سحرخیزی انسان را سالم، ثروتمند و عاقل می‌سازد».- بنجامین فرانکلین

انسان ماهیتی چندبعدی داشته و موجودی زيستي، روحى و معنوي، فکرى و عقلي، اجتماعى و فرهنگي است. هر يک از این ابعاد و قابليت‌هاى انسان، شرايط ويژه‌اى براى رشد و تکامل مى‌طلبد و نیازمندیهای دارا است که خودآگاهى ما از قابليت‌هاى بى‌شمارمان، ضمن افزايش بهره‌ورى فردي، مجموعه عظيمى از توان ما  را متبلور می‌سازد.  اولین روز کاری هفته و اولین ساعات روز بهترین زمان ها برای امتحان کردن عادات تازه برای تقویت بهره وری فردی هستند. 

در این یادداشت بخش پایانی از معرفی 50 رمان مرتبط با موضوعات کاروکسب را می‌خوانیم. امیدوارم توانسته باشم در فضای برگزاری نمایشگاه کتاب از این طریق به ارتقاء فرهنگ کتاب‌خوانی کمک کنم.

در این یادداشت به معرفی 10 رمان دیگر از مجموعه 50‌تایی رمان‌های مرتبط با موضوعات کاروکسب می‌پردازیم.

كريپتونوميكن (كتاب رمز گشايي)، اثر نيل استفنسون 

اين رمان كه در سال 1999 نوشته شده است، داستان دو گروه را به طور موازي روايت مي‌كند. گروه اول رمزگشايان جنگ جهاني دوم مي‌باشند و گروه دوم كه نوادگان همان گروه اول هستند، با استفاده از رمزگشايي، تلكام و فناوري كامپيوتري قصد دارند اختلالاتي در روند بانكداري اينترنتي به وجود آورند.

مطالب بعدی مطالب قبلی