__NEWL__ 

در کتاب قدرت فروش مثبت، چاپ انتشارات بازاریابی، دلایلی برای عدم خرید مشتری از ما ذکر شده است. اما واقعا چرا مشتریان برای خرید از ما تصمیم نمی‌گیرند. به نظر میرسد عدم خرید مشتریان به دلایل زیر رخ می‌دهد:

۷. دست از قضاوت کردن دیگران و نق زدن برمیدارم

نق زن معمولا حسود است و نشانه آن ایرادات مکرر بدون پشتوانه منطقی است. اما منتقد انسانی است که غبطه می خورد، یعنی می گوید شما رشد کرده اید من هم میخواهم رشد کنم اما نظراتی دارم که دوست دارم آنها را با هم به گفتگو و نقد بگذاریم . این مطلب  به تفصیل در کتاب "یادداشتهای معلم بازاریابی" به قلم اینجانب آمده است که توصیه میکنم مطالعه کنید. 

نتيجه برخی پژوهش‌ها اين را اثبات كرده است كه حرف زدن با خود نه‌تنها به معني ديوانگي نيست بلكه به فردكمك مي‌كند كه رفتارهاي خود را كنترل كند. تحقیقات اخیر دانشگاه ایلینویز در مطلبی که در مجله اروپایی روانشناسی اجتماعی منتشر کرده عنوان می کند که سلف تاکینگ یا صحبت‌کردن با خود میتواند در موفقیت فرد نیز دخیل باشد.

دهه دوم زندگی عموما در ذهن مردم بعنوان سال‌های پرسه‌زنی‌های بی‌هدف و خوش گذرانی و بی فکری نشان تلقی میشود، اما در اصل حقیقت خلاف این است. این سالها بسیار مهم، تعیین‌کننده و سرنوشت‌سازند، عموما در این دهه تحصیلات دانشگاهی به اتمام رسیده و تلاشها برای یافتن شغلی درخور، جدی‌تر می‌شود. لذا دهه دوم به نوعی آغاز به حرکت در مسیر فعالیتهای صحیح اجتماعی، کاری و... است.

z

قانع کردن دیگران کار دشواری است. اما نه برای کسی که سالها تجربه مذاکره با گروگان‌گیران را دارد. برای لحظه‌ای خود را مسئول مذاکره تیم رهایی گروگانها تصور کنید . گروگانها اسیر بوده و تهدید به قتل شده‌اند. شاید پلیس ضدگروگان بتواند با حمله ای برق‌آسا و البته مخاطره آمیز جان تعدادی از گروگان‌ها را نجات دهد. اما بطور حتم تعدادی قربانی خواهند شد.پس چاره چیست؟ چاره ی کار، مــــذاکــــره است.

روزهای سه شنبه 19:15 دقیقه در برنامه روزآمد سرفصل جدیدی باز کرده ایم درباره کارآفرینهای بزرگ ایرانی اسم این بخش را عشق کارها گذاشته ایم. شاید فصل مشترک تمام عشق کارها این باشد که به سختی تن به خانه نشینی میدهند. 

«آنچه اصل است از دیده پنهان است». رمان شازده کوچولو

از لحظه‌ای که اولین بار شخصی را ملاقات می‌کنید، می‌خواهید هرچه سریعتر بفهمید که آن فرد چه  کسی است و چه شخصیتی دارد. انسان با توجه به برداشت خود از خصوصیات دیگر افراد است که می‌تواند در مورد ادامه ارتباط خود با او و یا قطع ارتباط تصمیم بگیرید. قضاوت در مورد شخصیت و منش یک فرد می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های مهمی همچون ادامه یک رابطه صمیمی، استخدام یک شخص یا پذیرش پیشنهاد کار نقش اساسی داشته باشد. البته پیش داوری بر اساس منطق و واقعیت نیست بلکه بر پایه مجموعه ای از فرضیات، مفاهیم نیمه درست و گمانه زنی ها شکل می گیرد.

شماره بیست و چهارم (خرداد 1395) ماهنامه کاربردی بازاریاب بازارساز منتشر شد. با انتشار این شماره، ماهنامه بازاریاب بازارساز پا به سومین سال فعالیت خود می‌گذارد. در دو سالی که از انتشار این ماهنامه گذشت سعی ما بر آن بود که برای رده‌های عملیاتی و اجرایی فروش مطالبی کاربردی تهیه و عرضه کنیم. لازم به ذکر می‌دانم که علاقه‌مندان برای دریافت اشتراک می‌توانند با شماره 66475273 در تهران تماس حاصل کنند.

الیزابت مک براید، کارشناس کارآفرینی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در تازه‌ترین یادداشت خود در مجله اکترونیکی موسسه صاحب‌نام فوربس به بررسی دلایلی میپردازد که به گمان او برگ برنده ایران در تبدیل شدن به قطب کارآفرینی جهان است. وی در گزارش مستدل خود اشاره می دارد که هچند از شمار سرخط های خبری درباره اقتصاد ایران کاسته شده، اما ایران اقتصادی ۴۰۰ میلیارد دلاری است، که دومین قدرت اقتصادی منطقه پس از عربستان سعودی به‌شمار میرود و بر اساس پیش‌بینی‌های بانک جهانی، در سال پیش روی خود می‌تواند رشدی حدود هفت درصدی را نیز تجربه کند.

کوچک بودن یک کاروکسب منافع خود را دارد. یک کاروکسب کوچک چابک است و می‌تواند به سرعت مسیر حرکت خود را تغییر دهد. علاوه بر این، کاروکسب‌های کوچک از استقلال بیشتری برخوردار هستند. 

در دنیای کاروکسب ایده‌ها منابع بسیار ارزشمندی هستند. هرچقدر ایده‌های بهتری داشته باشیم و هرچقدر کیفیت ایده‌های‌مان بالاتر باشد، در عرصه رقابت با رقبا عملکرد بهتری خواهیم داشت. 

ایده‌پردازی فرایندی نیست که بتوان با زور و فشار آن را اجرا کرد. خبر خوب این است که تعداد بسیار زیادی از ایده‌های فوق‌العاده و نوآورانه نیز به یکباره از ذهن خالق‌شان بیرون نیامدند بلکه در ابتدا ایده‌هایی معمولی و حتی بد بودند که به مرور زمان پالایش شدند و هرچه بیشتر به کمال خود نزدیک گشتند.

افرادی که در حوزه کاروکسب صاحب تجربه هستند، معمولاً جملات و عباراتی را استفاده می‌کنند که در عین سادگی، نکات آموزشی قال توجهی دارد. این عبارات حاصل سال‌ها حضور در فضای رقابتی بازار است و به همین دلیل نباید به سادگی از کنار آنها گذشت.

همانطور که در یادداشت قبلی اشاره شد، تغییرات عمده‌ای که در فضای کاروکسب به وجود آمده، بنگاه‌های اقتصادی کوچک را بر آن داشته که سیاست‌ها و برنامه‌های جدیدی را در زمینه فعالیت‌های بازاریابی خود طراحی و اجرا کنند تا بهتر بتوانند در فضای رقابتی بازار به فعالیت بپردازند.

مطالب بعدی مطالب قبلی