استخدام در سطح مدیریتی را می‌توان مهم‌ترین و حساس‌ترین نوع استخدام در یک کسب‌وکار دانست زیرا مدیرانی که وارد سازمان می‌شوند ذخیره ارزشمندی از تجربه و ارتباطات کاری را با خود می‌آورند که تأثیر فراوانی روی آینده شرکت خواهد داشت. به همین دلیل در اینگونه استخدام‌ها باید حساسیت زیادی به خرج داد و استراتژی‌های مشخص و شفافی داشت.

اگر بخواهیم به مدیری تبدیل شویم که کارمندان‌مان از ما حرف‌شنوی داشته باشند، باید در ابتدا سعی کنیم که مدیری دوست‌داشتنی باشیم. همانطور پادشاهان دیکتاتور در طول تاریخ بشر، در یک برهه زمانی خاص می‌توانستند افرادی را با زور و تهدید تحت فرمان خود درآورند اما این اقتدار هیچگاه ادامه‌دار نبوده است، مدیری نیز که نتواند در قلب کارمندانش نفوذ کند، اقتداری شکننده خواهد داشت.

عملکرد یک شرکت به عملکرد بهترین کارمندانش بستگی دارد. ایجاد محیطی که به کارمندان انگیزه می‌دهد تا وظایف خود را به بهترین و باکیفیت‌ترین شکل ممکن انجام دهند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ایجاد چنین محیطی پیش از هر چیزی به خلاص شدن از عوامل بر هم‌زننده تمرکز نیاز دارد.

گسترش شبکه‌های اجتماعی باعث شده که تعداد افرادی که برای بازاریابی محصولات و خدمات خود از این ابزار نوین استفاده می‌کنند، افزایش یابد. با این وجود، علیرغم استفاده روبه‌رشد از رسانه‌های اجتماعی، بسیاری از صاحبان کاروکسب از روی ناآگاهی در حال تخریب برند خود هستند. ب

مدیریت در یک سازمان مانند لنز است. به عبارتی مدیریت بهترین اختراعی است که می‌تواند، سرمایه، نیروی انسانی و منابع زمانی سازمان را به سمت اهداف مورد نظر کاروکسب متمرکز کند. بسیاری از شرکت‌ها را دیده‌ایم که اهداف بزرگ و جذابی برای خود تعریف کرده‌اند اما به دلیل مدیریت ضعیف نتوانسته‌اند به آن اهداف دست یابند.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود کارمندان نسبت به یک مدیر خاص علاقه زیادی داشته باشند در حالی که با مدیری که ممکن است از او تواناتر باشد، ارتباط خوبی برقرار نکنند، انتخاب کلمات و عبارات درست توسط یک مدیر است. از آنجا که مدیران سرلوحه و سرمشق کارمندان خود هستند، نوع عباراتی که یک مدیر استفاده می‌کند در موفقیت یا عدم‌موفقیت ارتباطش با کارمندان خود تأثیرگذار است.

متأسفانه امروز (پنجشنبه) صبح باخبر شدیم که هادی نوروزی، کاپیتان جوان تیم فوتبال پرسپولیس، بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داده است. متأسفانه ضایعه آنقدر بزرگ است که من نیز مانند بسیاری از هموطنان عزیز هنوز نتوانسته‌ام آن را باور کنم. اما حقیقت بسیار تلخ است که هادی نوروزی در سال 30 سالگی در بیمارستان آتیه تهران جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

توانایی مدیریت عواطف و حفظ آرامش در شرایط پرفشار ارتباط مستقیمی با عملکرد ما دارد. مؤسسه تحقیقاتی TalentSmart در یکی از جدیدترین پژوهش‌های خود دریافته است که 90 درصد از افرادی که عملکرد بالایی دارند می‌توانند در شرایط استرس‌زا احساسات خود را مدیریت کنند و آرام و کنترل‌شده رفتار کنند.

کارمندانی که در یک سازمان کار می‌کنند و نسبت به کار خود تعهد دارند، دوست دارند ارتقا یابند و پیشرفت در مسیر کاری خود را ببینند. کمتر پیش می‌آید که این دسته از کارمندان دیر به سرکار بیایند، روزهای زیادی به مرخصی بروند و وظیفه محوله را در مدت موردنظر به انجام نرسانند. با این وجود از میان ترفیعاتی که در یک سازمان اتفاق می‌افتند برخی از کارمندان تعجب می‌کنند که چرا نام آنها جزو افرادی که پست‌های بهتر و حقوق‌های بالاتر را می‌گیرند، نیست. 

داشتن تحصیلات دانشگاهی یکی از عوامل موفقیت افرادی است که حوزه بازاریابی و فروش را به عنوان حوزه فعالیت خود برگزیده‌اند. رفتن به دانشگاه باعث می‌شد که با مفاهیم، ایده‌ها، اطلاعات و حتی افراد جدیدی آشنا شویم که می‌توانند در آینده به پیشرفت ما کمک کنند. در دانشکده‌های کاروکسب و مدیریت، دانشجویان با مفاهیم بنیادین بازاریابی و بعضاً فروش آشنا می‌شوند اما متأسفانه یادگیری از طریق کلاس درس و دانشگاه محدودیت‌هایی دارد که باعث می‌شود دانشجویان به اندازه کافی با دنیای واقعی آشنا نشوند. 

مطالب بعدی مطالب قبلی