حدود یک قرن‌ونیم از زمانی که لئو تولستوی قلم به دست گرفت و اثر حماسی جنگ و صلح را نوشت می‌گذرد. هرچند خیلی‌ها تولوستوی را تنها یک رمان‌نویس قرن نوزدهمی می‌دانند، اما تولستوی در زمان خود یک متفکر اجتماعی و سیاسی نیز به حساب می‌آمد. در طول زندگی طولانی خود از سال 1828 تا 1910، تولستوی به‌تدریج عقاید پذیرفته‌شده‌ی طبقه‌ی اجتماعی خود را به چالش کشید و جهان‌بینی خاص خود را توسعه داد که باعث تعجب اطرافیانش که عمدتاً از طبقه‌ی بالای جامعه بودند، شد. خانواده‌ی او از اشراف‌زادگان روسیه و مالک زمین‌های زیادی در این کشور بودند و صدها کارگر و کشاورز برای آنها کار می‌کردند. به گفته‌ی خود تولستوی سال‌های ابتدای زندگی او به خوشگذرانی گذشت اما به‌تدریج نگاه او به دنیا تغییر کرد.

در شماره 43 ماهنامه کارآفرین ناب، مصاحبه ای درباره مسائل مختلف مرتبط با بازاریابی شبکه ای انجام داده ام که در ادامه آن را می خوانید.

در انتها به الگوهای مدیریت بازاریابی فدراسیون‌های کشورهای مختلف جهان می‌پردازم:

1.دپارتمان بازاریابی هواداران لیگ ستارگان فوتبال قطر

هدف: بالا بردن سطح آگاهی و بازاریابی لیگ برای مخاطبان هدف و ایجاد حس وفاداری به لیگ و باشگاه‌ها.

فدراسیون فوتبال قطر متخصصانی را از اقصی نقاط جهان جذب کرده است و این متخصصان به شدت در حال کار و فعالیت هستند. یکی از این متخصصان آقای الکساندر امیری است که نابغه‌ی بازاریابی ورزشی است. ایشان به کشورهای مختلف دنیا سفر می‌کند و برای فدراسیون قطر بازاریابی و جذب اسپانسر می‌کند.

ابزارهای اداره‌ی یک سازمان (سازمان بازاریابی ورزشی):

•سخت افزار

•نرم افزار

•مغز افزار

•دل افزار

در اولین همایش بازاریابی ورزشی ایران، افتخار داشتم به عنوان مدرس در کارگاه تربیت مدیر بازاریابی در فدراسیون‌های ورزشی در خدمت علاقه‌مندان باشم. پیش از این درباره‌ی مدیران بازاریابی در باشگاه‌های ورزشی مطالبی بیان شده بود، اما بحث درباره‌ی مدیران بازاریابی فدراسیون‌های ورزشی موضوع جدیدی است که در این کارگاه به تببین مسائل مختلف پیرامون آن پرداختم. مطالب ارائه شده در این کارگاه آموزشی را امروز و روزهای آتی خواهید خواند.  

یازدهمین شماره‌ی ماهنامه‌ی کاربردی بازاریاب بازارساز منتشر شد. با هم چکیده‌ی مطالب این نشریه را می‌خوانیم. آموزش نیروهای فروش یکی از محورهای اصلی این شماره را تشکیل می‌دهد. علاقه‌مندان برای دریافت اشتراک می‌توانند با شماره‌ی 66431863 در تهران تماس حاصل کنند.

امروز، نخستین همایش ملی بازاریابی ورزشی، با حضور جمعی از مسئولان، اساتید، و رؤسای فدراسیونها در آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک برگزار شد.

متن زیر، سخنرانی اینجانب است که ایراد شد:

 

به نام خداوند عشق و امید
قبل از اینکه به عرایضم بپردازم اجازه بدهید دو نکته را یادآور شوم. در روانشناسی و علم نوروساینس بحثی به نام سلولهای آیینه ای وجود دارد. مثلاَ گفته میشود کسی که کنار راننده می نشیند باید در سفر سرحال باشد و خوابش نگیرد و خمیازه نکشد چرا که در غیر این صورت تأثیرش را روی راننده خواهد گذاشت. به نظر من این سلولهای آیینه ای در میان بزرگان ما خیلی وجود دارد چرا که تشریف می‌آورند سخنرانی های افتتاحیه را می کنند و وقتی سخنرانیهای دیگران شروع میشود یکی از این عزیزان که جلسه را ترک میکند تاثیر سلولهای آیینه ای موجب میشود که سایر عزیزان هم یکی پس از دیگری از جلسه خارج میشوند. و متأسفانه ما در مهارت شنیدن ضعیف هستیم...

حال سیستم اطلاعات بازاریابی که از افراد، ابزار و رویه‌ها تشکیل شده قرار است اطلاعاتی را در اختیار مدیر قرار دهد که این اطلاعات دو ویژگی داشته باشند: دقیق بودن و به‌هنگام بودن. دقیق بودن به این معناست که اطلاعات آنقدر منبع معتبری داشته باشند و صحت بالایی داشته باشند که بتواند ریسک تصمیم‌گیری غلط مدیر را کم کند. خواهش من از شرکت‌ها و کسانی که تحقیقات بازاریابی انجام می‌دهند، این است که در جمع‌آوری اطلاعات از اینترنت خیلی دقت کنند چون هر کسی به راحتی می‌تواند یک سایت و یا وبلاگ ایجاد کند و اطلاعاتی را در سایت و یا وبلاگش بگذارد، از آن آسانتر کپی کردن مطالب از سایتهای دیگران است و در این فرایند اطلاعات به مرور دچار پدیده آب رفتن و تغییر کردن می شوند، پس هر آنچه که در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت نوشته می‌شود، الزاماً معتبر نیستند و حتماً باید به منبع سایتی که از آن اطلاعات گرفته می‌شود توجه شود. 

افرادی که سیستم اطلاعات بازاریابی را تشکیل می‌دهند به سه دسته تقسیم می‌شوند. بخشی از این افراد، کل پرسنل یک سازمان هستند و یکی از وظایف مدیران این است که فرهنگ مسئولیت بازاریابی عمومی را در کل پرسنل یک سازمان نهادینه کند. به گونه‌ای که اگر هر کدام از پرسنل یک سازمان، خبری را شنیدند که برای سازمان‌شان مفید بود، حتی اگر در مسافرت و در مهمانی بودند، به شرکت اطلاع‌رسانی کنند. به طور مثال اگر یک شرکت جدید قرار است در همان صنعت تأسیس شود، یا یکی از شرکت‌های رقیب، سیستم توزیع خود را عوض کرده است، و یا شرکتی می‌خواهد تبلیغات جدیدی را کار کند به اطلاع سازمان‌شان برسانند. 

امروز، بیستم اردیبهشت 1394 در تالار الزهرا (س) دانشکده‌ی مدیریت دانشگاه شهید بهشتی برای دانشجویان گرایش‌های مختلف مدیریت در خصوص سیستم اطلاعاتی بازاریابی و تحقیقات بازاریابی سخنرانی داشتم. اهم مطالب این سخنرانی را در سه یادداشت امروز و روزهای آتی می‌خوانید.

قبل از اینکه راجع به سیستم اطلاعاتی بازاریابی صحبت کنم مقدمه‌ای در خصوص این موضوع عرض می‌کنم. اگر بخواهیم مدیریت را در یک کلمه تعریف کنیم باید بگوییم "مدیریت یعنی تصمیم‌گیری". بنابراین از این منظر، وظیفه‌ی کارکنان، تصمیم‌سازی و اجرای تصمیمات است و وظیفه‌ی مدیران تصمیم‌گیری و نظارت بر اجرای تصمیمات. حال مدیران برای اینکه بتوانند تصمیماتی بگیرند که با ریسک تصمیم‌گیری غلط کمتری همراه باشد باید از چهار ابزار استفاده کنند.

مطالب بعدی مطالب قبلی