وبسایت شخصی پرویز درگی معلم بازاریابی

گیمیفیکیشن در بازاریابی 30 مهر
admin لایک 0 دیدگاه

گیمیفیکیشن در بازاریابی

 

گیمیفیکیشن ، موجب پیشرفت استراتژی های بازاریابی شما به روش های مختلفی میشود. در این مقاله بهترین نکات و مثال ها را در شروع، برای شما آورده ایم.

  اصول گیمیفیکیشن

احتمالا، تا به امروز شما در یک شرایط گیمیفیکیشن قرارگرفته اید. اما معنی آن را می دانید؟

این چیزی فراتر از تلفیق بازی در یک وبسایت و اپلیکیشن است.

گیمیفیکیشن ، پروسه ای برای جذاب کردن  ذات یک بازی و ادغام آن با تجربه ای آموزشی در طول بازی می شود.

در این پروسه، عناصری مانند جایزه، چالش ها و چیزهای دیگر به سایت یا اپلیکیشن خود اضافه میکنید. این مراحل موجب ایجاد حسی از موفقیت در افراد شده و آن ها را در فضای رقابتی طبیعی قرار میدهد و علاوه بر آن، آن ها را ترغیب به استفاده از آن میکند. کاربران حس برنده بودن دارند، و چه کسی برنده بودن را دوست ندارد؟

استفاده از گیمیفیکیشن ها، ارتباطی طولانی، محکم و ارزشمند با کاربران برای کمپانی شما  پدید می آورد. عناصری که به بازی ها میتوان اضافه کرد عبارتند از: نشانه ها، تابلوهای تبلیغاتی، دسته بندی ها، مطالب رایج و ...

 چرا گیمیفیکیشن ها موثر هستند؟

۱. تجربه ای جالب برای مخاطبین ایجاد میکند که موجب ارتباطی عمیقتر و مشتاقانه تر میشود.

۲. مشتریان را به مشارکت ترغیب میکند. افراد به دلیل احتمال برنده شدن نیز شانس خود را امتحان میکنند.

۳. گیمیفیکیشن ها موجب ارتباطی عاطفی با مشتریان میشود و در اثر این ارتباطات عمیقتر، مشتریان به برند شما وفادارتر میمانند.

۴. گیمیفیکیشن کاربردی همه جانبه دارند، مگر اینکه با اضافه کردن عناصر یا ویژگی هایی، آنها را به گروه خاصی تخصیص داد.

  مزایا و معایب استفاده از گیمیفیکیشن ها در بازاریابی

گیمیفیکیشن ها به نظر جالب می آیند، اما برای شرکت شما مناسب هستند؟ این چند نکته را در ذهن داشته باشید:

مزایا:

·       موجب اشتیاق در مشتریان، اطرافیان و کارمندان میشود: جایزه دادن به آن ها (ضرورتی برای مادی بودن این جوایز نیست) موجب افزایش وفاداری و ایجاد حس مثبت در رابطه با شرکتتان میشود.

·       مستقیما بر حس موفقیت طلبی و رقابت طلبی مردم تاثیر میگذارد: مردم به توجه و تشویق نیاز دارند. عملکردی بهتر و موفقیت آمیزتر از قبل در آنها حس موفقیت را ایجاد میکند.

·       به پیش بینی آینده کمپانی کمک خواهد کرد: استفاده از ابزارهای گیمیفیکیشن، هدف های آینده شما را در آینده موردبررسی قرار میدهد و شما میتوانید در جهت های بهتری آن را پیش ببرید.

معایب:

برخی کمپانی ها به گیمیفیکیشن ها بیش از اندازه میپردازند: برخی شرکت ها این دید را دارند که با اضافه کردن تابلوهای تبلیغاتی و وسائل دیگر به برخی پروسه ها، تجربه ای جالب را پدید می آورند، اما مهم ایجاد یک تعادل در بین کار و تفریح است.

برخی کارمندان علاقه ای ندارند:  اگر کمپانی افراد را مجبور به بازی کند، قسمت جذابیت بازی و علاقه آن ها از بین میرود.

بازی در کار میتواند خسته کننده باشد: مطمئنا بازی مانند کندی کراش را بخاطر می آورید. برای تهیه کنندگان، چالش بزرگی است که بازی ها را همواره جالب و مفرح نگه دارند.

 نقش گیمیفیکیشن ها در استراتژی بازاریابی

گیمیفیکیشن ها هنوز روشی متداول و شناخته شده در دنیای تجارت نیست. آن ها میتوانند در هر محصول، سرویس و زندگی مشتریان وارد شوند و بر هر وسیله ای اضافه شوند. بنابراین، تاثیر گیمیفیکیشن ها بر استراتژی های بازاریابی چیست؟

هنگامیکه یک کمپانی کارهای نوآورانه ای میکند، در مردم ذهنیتی مبنی بر آینده نگری این کمپانی ایجاد میشود و تجارت شما شناخته تر میشود. علاوه بر این، این عملکرد موجب روابط عمیقتری با مشتری میشود که در نتیجه آن، مردم در مدت زمان بیشتری دررابطه با فعالیت های کمپانی تان مشتاق هستند. تنها به این دلیل که کمپین خاطره انگیزی را خلق کرده اید!

 آماده سازی و شروع یک گیمیفیکیشن در استراتژی های بازاریابی

§       نگاهی کلی برآنچه میخواهید با انجام گیمیفیکیشن ها ارائه دهید داشته باشید و هدف ها و ایجاد انگیزش را در نظر داشته باشید.

§       توجه داشته باشید مخاطبین شما چه چیزی میخواهند. این امر مهمی است که مخاطبان خود را در ذهن داشته باشید و درنظر بگیرید که چه موردی برای آن ها مهم است یا چه مواردی را دنبال میکنند. مطمئنا بازی هایی که جوانترها را جذب میکند بر افراد میانسال همان تاثیر را ندارد.

§       زمانی که بر ایجاد یک گیمیفیکیشن فکر میکنید، رویاپردازی نکنید و با قدم های کوتاه شروع کنید. بازی های ساده ای را انتخاب کنید و تاثیر آن ها را بررسی کنید.

§       در ذهن داشته باشید چه چیزی برای جایزه درنظر گرفته اید. باید مشخص و معین شود چه چیزی درنظر دارید. این جایزه میتواند نقدی یا غیر نقدی باشد.

§       تلاش داشته باشید جدا از نوع تجارتی را در پیش دارید، این تجربه را تا حد امکان جالب کنید.

§       جسور باشید و ریسک کنید. بعد از اینکه کمی درگیر گیمیفیکیشن شدید، ریسک کنید و بازی های خود را پیشرفته تر و جالبتر کنید.

  ۱۵ متخصص دررابطه با بهترین گیمیفیکیشن ها میگویند

در ادامه بهترین متخصصان گیمیفیکیشن دررابطه با نمونه های عالی در این زمینه میگویند تا دررابطه با تکنیک های آن آشنا شوید و الهام بگیرید.

v  واسیلیس گکوگیدیس

واسیلیس در کمپانی جنکیس طراح و مربی گیمیفیکیشن است. او در گروه ها و گردهمایی های گیمیفیکیشن بسیار خلاق است و علاقه وافری به طراحی بازی های کوچک و متنوع دارند.

«از بهترین گیمیفیکیشن هایی که طراحی شد، کمپینی توسط مگنوم در سال ۲۰۱۱ بود. اسم این بازی لذت شکار مگنوم بود و میبایستی در آن تکه های شکلات را در صفحات اینترنت کنار هم قرار داد. لذت شکار مگنوم  قسمتی از یک کمپین جهانی بود که با موفقیت بالایی روبه رو شد. بیش از ۷میلیون نفر این بازی را انجام داده و ۵ دقیقه زمان میبرد.

تبلیغ این کمپانی، در شبکه های اجتماعی پخش شد و در توئیتر نیز جزو هشتگ های برند بود. »

v  دیوید ملیچ

دیوید ملیچ طراح و تهیه کننده بازی است که محصولاتی برای اکتیویژن، دیزنی، دانشنامه و شرکت اسباب بازی اسپین تولید کرده است. او دررابطه با گیمیفیکیشن در دانشگاه ها و کنفرانس های زیادی سخنرانی کرده و دررابطه با استفاده از تکنیک هایی در بازی برای افزایش اشتیاق و علاقمندی مشتریان نیز به کمپانی های متفاوت مشاوره میدهد.

« گیمیفیکیشن ها در بازاریابی از دهه های گذشته استفاده میشد.

برای مثال هنگامی که بچه بودم مادرم استمپ های آبی را جمع میکرد تا در سوپرمارکت ها تخفیفاتی را بگیرد.

فکر میکنم سبک موردعلاقه من در گیمیفیکیشن آنهایی است که به مصرف کنندگان حس انجام کاری باارزش را میدهند. بهترین مثال برای این حس شرکت اپل در سه دهه گذشته است.

از زمانی که نسل مکینتاش ها در سال ۱۹۸۴ در بازار عرضه شد، این کمپانی مردم را به تفکر متفاوت و رفتاری متفاوت تشویق میکند که خود بهترین تبلیغ در برندها است.»

 

 

 

v  دومینگ منگیاتردی

دومینگ، پایه گذار و مدیر OPP، شرکتی دررابطه با طراحی گیمیفیکیشن است. هم چنین او در دانشکده مدیریت سلوی و دانشکده طراحی آین پرونس تدریس میکند. در کنار فعالیت های دیگر و نویسندگی، در سال ۲۰۱۷ به عنوان مدیر ارشد گیمیفیکیشن به تاپتیک پیوست.

« اپلیکیشن نایک امروزه یکی از رسانه های قوی است که این برند را با چالش ها و موفقیت های مصرف کنندگان روبرو میکند.

ارتباطات مشخص اجزا مهم است. از یک انگیزه ذاتی برای اجرای بازی استفاده کنید.»

v  ارکان آلتوک ییلماز

طراح گیمیفیکیشن استانبولی و سخنران دانشگاه ها و نماینده کنفرانس بین المللی بازاریابی در کنفرانس های سراسر اروپا.

بازی استارباکس

« بازاریابی، منطقه ای برای تمرکز مشتری است و بر وفاداری در مشتریان تاکید دارد. اما برخی کمپانی ها برای پیشرفت آن سیستم هایی را اضافه میکنند.  استار باکس مثال خوبی برای این مورد است.

برای کمپانی های بازاریابی گیمیفیکیشن ها تنها یک توصیه به شما میکنم: تمام تمرکز خود را روی امتیازها و جوایز نقدی قرار ندهید. به جوایز معنوی نیز فکر کنید.

این ۸ مورد مخاطبین را به کمپانی شما جذب میکند:

۱. معانی فراگیر و موثر

۲. پیشرفت ها و دستاوردها

۳. خلاقیت و بازخوردهای قوی

۴. پرهیز از تقلید

۵. تاثیرات اجتماعی

۶.. نوآوری

۷. غیرقابل پیش بینی بودن و ایجاد حس کنجکاوی

۸. بررسی مدل های گیمیفیکیشن و انتخاب مورد مناسب

 

  ۵ خصوصیت بارز گیمیفیکیشن ها در سال ۲۰۱۸

۱. واقعی و مجازی

افراد بیشتر جذب گیمیفیکیشن هایی خواهند شد که خصوصیت واقعی بودن را در کنار استفاده از تکنولوژی داشته باشند. برای مثال، شرکت پپسی با قرار دادن تکنولوژی هایی در ایستگاه های اتوبوس خود، تلفیقی از دنیای مجازی و دنیای واقعی ایجاد کرد که موجب جلب توجه مردم شد.

۲. اطلاعات مخاطبین

استفاده از اطلاعات مخاطبین در گیمیفیکیشن، راهی مناسب برای سرعت بخشیده به روند جذب آن ها است. برای مثال شرکت گوگل با جمع آوری اطلاعاتی کاربری شما پروفایلی میسازد و دسترسی شما را راحت تر خواهد کرد.

۳. دانش امتیازدهی

این دانش دررابطه با تجزیه و تحلیل، توزیع، طراحی و مدیریت امتیازات است. بررسی و تحلیل صحیح این امتیازات موجب قرارگرفتن در مسیری درست میشود.

۴. تکنولوژی های تلفن همراه

از شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های تلفن همراه برای اشتیاق کاربران استفاده کنید، به طوریکه مستقیما فرد را در مسیر دنبال کردن ایده های شما قرار دهد.

۵.بلاکچین ها

اخیرا تکنولوژی بلاکچین ها، یک تکنولوژی مکمل مناسب برای گیمیفیکیشن ها شده است. توانایی آن ها برای راحتی معاملات قابل توجه است و امری مناسب برای گیمیفیکیشن ها است. برای مثال در برخی بازی ها، از بلاکچین برای اجازه مالکیت موارد دیجیتال درنظر گرفته میشد که این نشاندهنده رواج امنیت و اعتماد در گیمیفیکیشن ها است.

 

گیمیفیکیشن، هر ساله گسترده تر میشود و با گذشت زمان، تاثیر آن بر استراتژی های بازاریابی عمیق تر میشود. گیمیفیکیشن جادو نمیکند، اما انجام آن در اصولی درست و مناسب تاثیر عمیقی بر مخاطبین و تجارت میگذارد.

درباره وبلاگ
من نوشتن را دوست دارم هر روز می نویسم .با بنیان گذاری TMBA و زیر مجموعه های آن شامل : آموزشگاه بازارسازان،شرکت نوربیز، کانون تبلیغاتی ضمیر بازار، مجله بازار یاب بازارساز، مجله TMBA، انتشارت بازاریابی، فروشگاه کتاب، دپارتمان مشاوره، دپارتمان تحقیقات بازاریابی و... سعی کرده ام با همراهی همکارن صمیمی در نهایت توان در خدمتگزاری به جامعه کار و کسب ایران بکوشم.