به عنوان مشاور، افتخار همکاری با شرکتهای متعددی را داشته‌ام. یکی از وظایف دشوار و تعیین‌کننده در مشاوره انجام مصاحبه‌های شغلی و استخدام شایسته‌ترین افراد است. در مصاحبه‌های استخدامی اغلب در مورد مهارت ها، تجربه های کاری، تحصیلات و... سوالات مختلفی پرسیده می شود. اما یادداشتی که در ادامه می‌خوانیم، سوالات متفاوتی را تشریح کرده است. سوالاتی که در نتیجه تجربه و دانش چندساله مدیران عامل موفق بدست آمده‌اند.  به یاد داشته باشیم، در دانشگاه بازار، انسان چیزهایی را می‌آموزد که به هیچ وجه نمی تواند آن را در کتاب‌ها پیدا کند.

شخصیت برند وجه بسیار مهمی از برند یک سازمان است و مانند شخصیت یک انسان باید تمایزبخش و ماندگار باشد. پروفسور دیوید آکر، پدر برندینگ جهان، در نوشته‌ای به بررسی شش روش که شخصیت برند می‌تواند ارزش‌آفرینی کند، پرداخته است. در ادامه این شش روش را می‌خوانیم:

شبگرد (NightCrawler) فیلمی هیجان انگیز و جنایی درباره‌ی فعالیت های زیر پوستی در لس آنجلس  به نویسندگی و کارگردانی دن گيلروي و با نقش‌آفريني ستارگانی چون جيك گيلينهال است. این فیلم روايت‌گر داستانی هیجان‌انگیز با محوريت جواني ماجراجو و پرتلاش به نام لو بلوم است.

هوش هیجانی از مفاهیم بنیادین روان شناختی است که عامل جدی کامیابی رهبران و مدیران در محیط کار به حساب می‌آید. رهبران و مدیران سازمانهای بزرگ اقتصادی بر این باورند که بیشتر موفقیتهای آنان مرهون و مدیون مهارتهای هوش هیجانی است.

دیشب یا بهتر بگویم بامداد امروز (چهارم اسفند 1393)هشتاد و هفتمین دوره مراسم جوايز اسکار با حضور بسیاری از فعالين سینمایی در دالبی تئاتر هالیوود برگزار شد تا یکی دیگر از مهم ترین رویدادهای سینمایی جهان رقم بخورد‌. این دوره نیز با اعطای جوایز بخش های مختلف به کار خود پایان داد. مرد پرنده‌ای با کسب چهار اسکار در رشته های بهترین فیلم، بهترین کارگرداني، بهترین فیلم نامه غیر اقتباسي و بهترین  فیلم‌برداری و پس از آن فیلم هتل بزرگ  بوداپست در چهار رشته موسیقی فیلم، طراحی تولید، طراحی لباس و گریم، رکورددار این دوره از مراسم اسکار شدند. هتل بزرگ بوداپست یکی از فیلم های دوست داشتنی این دوره از مسابقات بود. فیلمی به نویسندگی و  کارگردانی وس‌اندرسن که با الهام از اثار اشتفان ستوایک و با بازيگری هنرمندانی چون رالف فاینس، موری آبراهام، متیو آمالریک و ویلم دافو ساخته شده است. هتل بزرگ بوداپست نمود تمام عیاری از یک اثر معنادار و مخاطب پسند است که توانسته دنیایی خیالی را در قالب داستانی با درون مایه طنز و با نکات ریز و مهم برای تماشاچی روایت کند.

تئاتر، هنر مادر است و تماشای تئاتر یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریحات فرهنگی است. متأسفانه در کشور ما با حمایت‌های بسیار کمی که از این هنر صورت می‌گیرد، تئاتر مهجور مانده و مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. این در حالی است که تأثیر تماشای یک نمایش به هیچ وجه با تأثیر تماشای فیلم در سینما یا سریال در قالب تلویزیون قابل مقایسه نیست. از دیرباز نیز فلاسفه‌ای همچون ارسطو به یکتا بودن تجربه‌ای که فرد از دیدن یک نمایش به دست می‌آورد، اشاره کرده‌اند.

همه‌ی ما می‌دانیم که مديريت لحظه ها برای افزایش بهره‌وری‌مان ضروری است اما موانعی وجود دارد که باعث می‌شود نتوانیم زمان‌مان را به‌خوبی مدیریت کنیم. شش اعتقاد اساسی که در اینجا اشاره شده، اعتقاداتی هستند که در میان افرادی که در مدیریت کردن لحظاتشان موفق هستند، به چشم می‌خورد:

برندینگ شخصی از جمله موضوعاتی است که به دلیل اهمیت آن، یادداشتهای زیادی درباره اش نوشته‌ام. درونمایه کتاب چهل گفتار پیرامون ارتقای مهارتهای شخصی نیز تا حدود زیادی بر محوریت ایجاد برندهای شخصی و راهکارهای آن متمرکز است. در واقع، برند شخصی ما آن چیزی است که ما را از دیگر انسانها در دنیا متمایز و منحصر به فرد می‌کند. به بیان دیگر برند شخصی افراد، تصویری از صفات و ویژگی‌های آنهاست که بعد از شنیدن نامشان در ذهن دیگران پدیدار می‌شود.

هدف از تدوین بیانیه جایگاه (position statement)، یافتن مناسبترین جایگاه در ذهن مشتری و بدست آوردن سهمی از ضمیر مشتری است. بیانیه جایگاه یکی از عناصر مهم ایجاد برند و ارتقای تصویر ذهنی برند است. بیانیه جایگاه، ارزشهای پیشنهادی به بازار هدف را مشخص و تعریف می‌کند و بیانگر آن است که سازمان در ذهن مشتری به دنبال چه جایگاهی است. تنها پس از مشخص شدن جایگاه مناسب است که می‌توان عملیات بازاریابی را اجرایی و تمام اجزای آمیزه بازاریابی را در خدمت تحقق این جایگاه همسو ساخت.

در كتاب بازاريابي و زندگي با مديريت به قلم اينجانب، به بحث اهميت مديريت استرس براي مديران پرداخته شده است. در واقع، مديران عامل با شرايط تنش‌آفرين و استرس‌زاي بسياري مواجهند. اما نكته مهم اين است كه مدیرعاملان ، چگونه آرامش خود را حفظ می‌کنند؟ این سؤالی است که از سه مدیرعامل پرسیده شده است. در ادامه پاسخ‌های این سه نفر را می‌خوانیم.

مطالب بعدی مطالب قبلی