هَری پاتِر نام مجموعه‌ای هفت گانه از داستانهای خیال‌‌پردازانه به قلم جی‌کی‌رولینگ است. هری پاتر شرح‌حال جادوگری نوجوان به همراه بهترین دوستانش، در مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز است که برای غلبه بر جادوگر سیاه، لرد ولدمورت تلاش می‌کنند. از سال 1997 کتابهای هری پاتر بخش اعظمی از سبک زندگی غربی شده است. اما بحث حاضر پایش را فراتر از یک جادوگر در دنیای جادوگری می‌گذارد، و به رویکرد استراتژیکی که جی کی رولینگ در زمان نوشتن کتابها و بازاریابی آنها استفاده کرده است نگاهی می‌اندازد:

فیلم سینمایی همسر (1372)  ساخته‌ی مهدی فخیم‌زاده است. همسر داستان زن و شوهری به نام احمد (با بازی مهدی هاشمی) و شیرین (با بازی فاطمه معتمدآریا) را تعریف می‌کند که در یک شرکت دارویی کار می‌کنند. احمد معاون مدیر عامل است و شیرین یک کارمند وظیفه‌شناس. شیرین به عزل و نصب‌های مدیر عامل شرکت شک می‌کند و همین شک و تردید او را به سمتی می‌برد که مطمئن می‌شود مدیر عامل کلاه‌بردار است.

موسسه IHS یکی از مطرح ترین شرکتهای آینده‌پژوه فعال در زمینه تحلیل اطلاعات است. تحقیقات و تحلیل‌های این موسسه یاری‌گر بسیاری از سازمان‌ها، دولت‌ها و بلکه مصرف‌کنندگان در تصمیم‌گیری‌های بجا و به موقع بوده است. به طور مثال این موسسه تحقیقاتی با بررسی تمامی اجزا گوشی آیفون 6 به این نتیجه رسیده بود که ساخت این گوشی با صرف کمی بیشتر از 200 دلار میسر است، حال آنکه اپل این گوشی‌ها را به سه برابر قیمت تمام‌شده به فروش‌ می‌رساند. این خبر موقعیت اپل را در مواجهه با رقبای سنتی خود در معرض خطر قرار داد، خبری که البته در راستای حفظ منافع مصرف کنندگان رسانه‌ای شد . IHS در گزارش دیگری که در ابتدای سال شمسی اخیر درباره مسیر احتمالی اقتصاد ایران منتشر ساخت، وضعیت رشد اقتصادی کشورمان را بر اساس سه سناریوی خوشبینانه تا ۸ درصد، ادامه وضعیت موجود تا ۳ درصد و نزولی تا ۲ درصد پیش بینی کرده بود. به هر ترتیب، بسیاری از پیش‌بینی‌های این موسسه رنگ حقیقت یافته‌اند.

انسان یادگیرنده هرگز دانا نمی‌شود، چون همیشه در مسیر دانایی است- ناشناس

در زندگی حرفه‌ای‌ تمام ما لحظات فراوانی وجود دارد که می‌توان از دل آن مطالب بسیاری آموخت. فناوری‌های تازه، صنایع نو ظهور، و یا روندهای جدیدی که 5 سال پیش وجود نداشته‌اند، اما اکنون در غیاب آنها و بدون یادگیری ساز‌و‌کار آن نمی‌توان کاری از پیش برد. یادگیری بویژه در کسب‌وکار اهمیتی دو چندان می‌یابد، چراکه شرایط متغیر و متلاطم بازار لزوم تطبیق بیشتر با شرایط موجود را موجب می‌شود. در چنین شرایطی عدم تلاش برای یادگیری به منزله مقاومت در برابر تغییر بوده و اگر تغییر نکنیم از جاده موفقیت باز می مانیم.  از دیگر سو، شرط توسعه سازمانها و انسانهای مدرن، یادگیری است. زیرا که یادگیری، موضوع توسعه و زمینه‌ساز آن است.یادگیری می‌تواند در قالبی توسعه یافته و نظام مند دنبال شود که در ادامه این فرایند مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

کمتر روزی را می‌توان یافت که در برنامه‌ی یک مدیرعامل ساعت خالی وجود داشته باشد. به محض اینکه یک ساعت از برنامه‌ی مدیرعامل خالی شود، انبوهی از کارها به سوی او هجوم می‌آورند. به همین دلیل مدیرعامل که وظیفه‌ی رهبری یک سازمان را برعهده دارد، معمولاً خود را میان تعداد بیشماری جلسه و نامه و ایمیل گرفتار می‌بیند. مدیرعامل باید قسمت اعظم وقت خود را صرف هدایت استراتژیک سازمان خود کند. در مسیر حرکت کردن به سمت تحقق اهداف، می‌توان این موارد را به عنوان بایدهای فعالیت یک مدیرعامل مولد عنوان کرد.

فهرستي كه در پی مي‌خوانيم بهترین کتابهای سال کسب‌وکارِ در زمینه‌ی رهبری محسوب می‌شوند، كه همراه با نکات و نقل‌وقول‌هایی آموزنده بررسي مي‌شوند.

رهبری کسب و کار به این معنا نیست که شما چه کسی را می‌شناسید، یا اینکه چرا می‌شناسید، یا اینکه برای رهبری‌تان چه بهایی می‌پردازید. بلکه در این باره است که دانش شما در چه زمینه‌ای است و اینکه چگونه این دانش را به مرحله‌ی اجرا می‌رسانید. به همین دلیل تصمیم گرفتم جستجویی در بهترین کتابهای رهبری که امسال به چاپ رسیده‌اند، انجام دهم و اطلاعات آن را بر اساس مفیدترین نکات و نقل‌وقول‌های کتاب تلخیص کنم. 

سقراط می‌گوید که جامعه زمانی به فرزانگی و سعادت دست می‌یابد که مطالعه کار روزانه‌اش باشد. کتاب، حافظه‌ي بشریت است به گونه‌ای که هیچ کدام از وسایل ارتباطی ژرفا و کارکرد کتاب را ندارند. ویکتور هوگو برای بیان اهمیت کتاب حتی پا را فراتر می‌گذارد، از دیدگاه او سعادتمند کسی است که به دو چیز دسترسی دارد: کتاب خوب و دوستانی که اهل خواندن کتابهای خوب هستند. و چه بسا ممکن است کتابی مسیر سرنوشت میلیونها انسان را در راه به خصوصي بیندازد.

فیلم سینمایی مجردها ساخته‌ی اصغر هاشمی و محصول سال 1382 است. فیلم، داستان سه جوان مجرد، منوچهر(با بازی محمدرضا فروتن)، شاهکار(با بازی مجید صالحی) و امیرحسین(با بازی کاوه کاویان) را نقل می‌کند که می‌خواهند برای رسیدن به آرزوهای‌شان به خارج از کشور بروند اما به سرقت رفتن پول‌های‌شان، آنها را مجبور می‌کند که برای مدتی در ایران بمانند و کار کنند. این سه، از طریق عمو(با بازی آتیلا پسیانی) با خانم مهندس عربشاهی(با بازی مریلا زارعی) آشنا می‌شوند و چون عمو کارگاه خود را به خانم مهندس عربشاهی فروخته، علی‌رغم مخالفت‌های منوچهر، قرار می‌گذارند مدتی برای او کار کنند تا خرج سفرشان را فراهم کنند.

چقدر راحت زندگي مي كند كسي كه توجه ندارد همسايه اش چه مي گويد, چه مي كند و چگونه مي انديشد, بلكه همه ي توجهش معطوف بدان است كه خودش چه كند تا كارش درست, سالم و نيك باشد- مارکوس اورلیوس

مارکوس اورلیوس امپراتور روم و قیصری فیلسوف‌مشرب  است. او یکی از 5 امپراتور بزرگ رومی بود. مارکوس اورلیوس به عنوان یک نمونه از حاکمان عادل رومی، مورد احترام است. افلاطون از اورلیوس با عنوان پادشاه فلاسفه یاد می‌کند، در مقابل مورخین نیز اورلیوس را آرزوی برآورده شده‌ی افلاطون می‌دانستند. 

کارل کسپر سرآشپز  ماهر یک رستوران لوکس است که به دستپخت عالی خود ایمان دارد، اما درگیر یک کشمکش با منتقدی سرسخت می‌شود. جدالی که موجب می‌شود که او کار خود را در این رستوران از دست دهد. کسپر که از کارش به عنوان سر آشپز در رستوران برکنار شده، تصمیم می‌گیرد یک کامیون فروش غذا را آماده کند و به کمک آن، به کار مورد علاقه‌اش یعنی آشپزی بپردازد .برخی فیلم‌ها از جمله فیلم سرآشپز را باید به خاطر کسب‌وکارتان تماشا کنید.

مطالب بعدی مطالب قبلی