امروز (بیستم مهر) روز بزرگداشت شاعر بزرگ و ارجمند فارسی، خواجه شمس‌الدین محمدبن بهاءالدین حافظ شیرازی، ملقب به لسان‌الغیب است. این شاعر پرآوازه قرن هشتم هجری قمری، بیشتر به خاطر غزلیات عارفانه و عاشقانه‌اش شناخته می‌شود.

در بحث شروع یک کاروکسب معمولاً تمرکز تمام کارشناسان روی کارآفرینان جوان است که قبل از سی سالگی توانسته‌اند به فردی شناخته شده در صنعت خود تبدیل شوند و کاروکسب موفقی داشته باشند. در همین راستا در مجلات معتبری مانند فوربس، اکونومیست، و وال استریت ژورنال همواره فهرست‌هایی مانند "میلیاردرهای ریز سی سال" یا "کارآفرینان جوان" منتشر می‌شود.

ساختن تیم‌های کاری موفق یکی از دغدغه‌های همیشگی مدیران ارشد سازمان‌هاست. اینکه کدام نیروها در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا بین آنها هم‌افزایی صورت گیرد و نیروی یکدیگر را خنثی نکنند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این میان نکته‌ای که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد توجه به ویژگی‌های شخصیتی یا همان تیپ شخصیتی افرادی است که کنار یکدیگر چیده می‌شوند تا یک تیم موفق را به وجود آورند.

استخدام در سطح مدیریتی را می‌توان مهم‌ترین و حساس‌ترین نوع استخدام در یک کسب‌وکار دانست زیرا مدیرانی که وارد سازمان می‌شوند ذخیره ارزشمندی از تجربه و ارتباطات کاری را با خود می‌آورند که تأثیر فراوانی روی آینده شرکت خواهد داشت. به همین دلیل در اینگونه استخدام‌ها باید حساسیت زیادی به خرج داد و استراتژی‌های مشخص و شفافی داشت.

اگر بخواهیم به مدیری تبدیل شویم که کارمندان‌مان از ما حرف‌شنوی داشته باشند، باید در ابتدا سعی کنیم که مدیری دوست‌داشتنی باشیم. همانطور پادشاهان دیکتاتور در طول تاریخ بشر، در یک برهه زمانی خاص می‌توانستند افرادی را با زور و تهدید تحت فرمان خود درآورند اما این اقتدار هیچگاه ادامه‌دار نبوده است، مدیری نیز که نتواند در قلب کارمندانش نفوذ کند، اقتداری شکننده خواهد داشت.

عملکرد یک شرکت به عملکرد بهترین کارمندانش بستگی دارد. ایجاد محیطی که به کارمندان انگیزه می‌دهد تا وظایف خود را به بهترین و باکیفیت‌ترین شکل ممکن انجام دهند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ایجاد چنین محیطی پیش از هر چیزی به خلاص شدن از عوامل بر هم‌زننده تمرکز نیاز دارد.

گسترش شبکه‌های اجتماعی باعث شده که تعداد افرادی که برای بازاریابی محصولات و خدمات خود از این ابزار نوین استفاده می‌کنند، افزایش یابد. با این وجود، علیرغم استفاده روبه‌رشد از رسانه‌های اجتماعی، بسیاری از صاحبان کاروکسب از روی ناآگاهی در حال تخریب برند خود هستند. ب

مدیریت در یک سازمان مانند لنز است. به عبارتی مدیریت بهترین اختراعی است که می‌تواند، سرمایه، نیروی انسانی و منابع زمانی سازمان را به سمت اهداف مورد نظر کاروکسب متمرکز کند. بسیاری از شرکت‌ها را دیده‌ایم که اهداف بزرگ و جذابی برای خود تعریف کرده‌اند اما به دلیل مدیریت ضعیف نتوانسته‌اند به آن اهداف دست یابند.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود کارمندان نسبت به یک مدیر خاص علاقه زیادی داشته باشند در حالی که با مدیری که ممکن است از او تواناتر باشد، ارتباط خوبی برقرار نکنند، انتخاب کلمات و عبارات درست توسط یک مدیر است. از آنجا که مدیران سرلوحه و سرمشق کارمندان خود هستند، نوع عباراتی که یک مدیر استفاده می‌کند در موفقیت یا عدم‌موفقیت ارتباطش با کارمندان خود تأثیرگذار است.

متأسفانه امروز (پنجشنبه) صبح باخبر شدیم که هادی نوروزی، کاپیتان جوان تیم فوتبال پرسپولیس، بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست داده است. متأسفانه ضایعه آنقدر بزرگ است که من نیز مانند بسیاری از هموطنان عزیز هنوز نتوانسته‌ام آن را باور کنم. اما حقیقت بسیار تلخ است که هادی نوروزی در سال 30 سالگی در بیمارستان آتیه تهران جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

مطالب بعدی مطالب قبلی