پرواضح است که تضاد و تعارض بخشی از زندگی و قطعاً بخشی از کاروکسب روزمره به حساب می‌آید. هنگامی که هر روز زمان زیادی با آدم‌های یکسانی سپری می‌کنیم، تضاد و تعارض نیز اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

همه ما دوست داریم که از اشتباهات و شکست‌ها دور باشیم اما شکست خوردن تنها یک قدم کوچک رو به عقب برای گام برداشتن مجدد در مسیر رسیدن به موفقیت است. هر کسی که وارد حوزه کاروکسب شده باشد در مقطعی از کار خود شکست را تجربه کرده است. اما آنچه اهمیت دارد این است که چگونه در برابر شکست عکس‌العمل نشان دهیم و از آن درس بگیریم.

کاروکسب‌های کوچک و بزرگ به همکاری بین کارمندان خود افتخار می‌کنند. مدیران می‌دانند که گردهم آوردن افراد مختلف برای پروژه‌های سازمانی خلاقیت را افزایش می‌دهد، روند انجام کارها را سریع و روان می‌کند و باعث می‌شود سازمان بهتر بتواند به مشتریانش خدمت‌رسانی کند.

زندگی شخصی ما بیش از آن چیزی که خودمان فکرش را می‌کنیم روی کاروکسب ما تأثیر می‌گذارد. شاید در سطح تئوری بتوان گفت که زندگی حرفه‌ای و زندگی شخصی کاملاً جدا از یکدیگر هستند اما در واقعیت شاهد هستیم که این دو تأثیر زیادی روی یکدیگر می‌گذارند و نمی‌توان مرزبندی کاملاً دقیقی بین آنها قائل شد.

غارنشینان یا خانواده کرودها نام پویانمایی محصول کمپانی بزرگ دریمورکس است که در سال ۲۰۱۳ و به کارگردانی مشترک کرک دی میکو و کریس سندرز ساخته شده است. داستان این پویانمایی، همانطور که از نام آن برمیآید، درباره یک خانواده غارنشین در دوره ماقبل تاریخ است که تا کنون از محل زندگی خود خارج نشدهاند. پدر همیشه نگران خانواده است و اجازه خروج از غار را به آنها نمیدهد و با تعریف کردن داستانهای ترسناک از دنیای خارج اهل خانواده را از بیرون رفتن منع میکند. اما کرودها با خراب شدن غارشان مجبور میشوند پا به دنیایی فراتر از آنچه فکر میکردند و همیشه میدیدند بگذارند و چیزهای تازهای را تجربه کنند…

حفظ یک کاروکسب در مسیر موفقیت نیاز به نوآوری دارد. نوآوری را می‌توان بدین شکل تعریف کرد: به کارگیری راه‌حل‌های بهتر برای برآورده کردن نیازمندی‌های جدید یا نیازهای بازار.

رالف والدو امرسون (1882-1803) یکی از برجسته‌ترین شعرا، ادیبان و فیلسوفان امریکایی و از چهره‌های برجسته مکتب تعالی‌گرایی در این کشور به حساب می‌آید. او یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های ادبی و فلسفی امریکا در قرن نوزدهم محسوب می‌گردد. 

مالکان کاروکسب در طول فعالیت خود با طیف وسیعی از احساسات و شرایط چالش برانگیز روبه‌رو می‌شوند. گاهی اوقات ما درگیر مسائلی می‌شویم که کاملاً خارج از کنترل ما هستند اما معمولاً تفکرات خودخواسته و اطلاعات نادرست هستند که موجب می‌گردند رشد کاروکسب ما به کندی صورت پذیرد یا متوقف شود.

اگر به فعالیت مدیرانی که آنها را هوشمند می‌دانیم نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که آنها خود را با افرادی که از آنها باهوشتر هستند احاطه کرده‌اند. این یک امر ضروری است، چرا که در غیر اینصورت نمی‌توانند به عنوان مدیر رشد و ترقی کنند، و این در حالی است که رشد و پیشرفت یکی از ویژگی‌های بارز مدیران ممتاز است. مدیران باهوش به اندازه کافی فروتن هستند تا بپذیرند که همه چیز را نمی‌دانند، بنابراین به متخصصین موجود در زمینه‌های مختلف تکیه و اعتماد می‌کنند. 

در ادامه بخش اول، در این یادداشت به بررسی راهکارهای دیگری می‌پردازیم که افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند برای مدیریت ابهام و عدم قطعیت از آنها بهره می‌برند:

مطالب بعدی مطالب قبلی