یادگیری از افرادی که در کسب‌وکار به موفقیت‌هایی رسیده‌اند، باعث می‌شود که میزان آزمون و خطاهای مدیران جوان به حداقل برسد. خیلی از چیزهایی را که قرار است فرد به‌عنوان مدیرعامل یک مجموعه تجربه کند، مدیران دیگر پیش از او آزموده‌اند و نتایجش را هم دیده‌اند. پس می‌توان از دیگر مدیران به‌ویژه مدیران موفق الگوبرداری آگاهانه کرد و راه موفقیت را سریع‌تر پیمود.

بازخورد دادن به کارمندان توسط مدیر یکی از سخت‌ترین و البته ضروری‌ترین وظایف او است. خیلی از مدیران به خوبی می‌دانند که برای اینکه نیروهایشان عملکرد بهتری داشته باشند، باید از مدیر بازخورد دریافت کنند ولی از طرف دیگر گفتن اینکه فرد در چه حوزه‌هایی ضعف دارد و باید خودش را ارتقا دهد، کار ساده‌ای نیست چون پذیراترین افراد نیز در برابر بازخورد منفی از خود واکنش نشان می‌دهند.

بنابراین برای اینکه این کار سخت ولی در عین حال لازم و اجتناب‌ناپذیر را به درستی انجام دهید، نیاز به آموختن نحوه‌ی درست ارائه‌ی بازخورد دارید.

گروه بیتلز یکی از تأثیرگذارترین گروههای موسیقی در تاریخ است. این گروه که از چهار عضو اصلی به نامهای جان لنون، پل مک‌کارتنی، جورج هریسون و رینگو استار تشکیل شده بود، 10 سال از سالهای 1960 تا 1970 به فعالیت پرداخت و در این مدت طرفداران بیشماری برای خود به دست آورد. لنون و دیگر اعضای گروه بیتلز علاوه بر اینکه نوابغ موسیقی بودند، در کسب‌وکار نیز موفق نشان دادند و در مدت فعالیت‌شان پول زیادی به دست آوردند. 

با توجه به نمودار جمعیتی کشور ما و تعداد زیاد افراد بین 20 تا 35 سال، شرکت‌ها می‌توانند بخش قابل توجهی از نیروی کار خود را از این گروه سنی تأمین کنند. تعداد زیاد جوانان جویای کار دست کارفرمایان را برای انتخاب باز گذاشته اما از طرفی مدیریت کردن این جوانان دغدغه‌ی بزرگی را برای کارفرمایان ایجاد کرده است. نسلی که من آن را نسل فست‌فودی می‌نامم مانند نسل‌های قبل از خود حاضر نیست برای رسیدن به موفقیت به قول معروف دود چراغ بخورد و به جای آنکه پله‌پله بالا برود تا به موفقیت برسد، می‌خواهد سوار آسانسور شود و سریع این مسیر را طی کند. 

کسانی که آشنایی مختصری با شعر امریکایی داشته باشند، حتماً نام افرادی همچون والت ویتمن، رابرت فراست، و امیلی دیکنسون را شنیده‌اند. این شعرا از پیشروان شعر در قرن 19 امریکا بودند. با ورود به قرن بیستم شعر در امریکا از محبوبیت بیشتری برخوردار شد و شعرایی همچون تی‌اس‌الیوت، هارت کرین، هیلدا دولیتل، والاس استیونس و ویلیام کارلوس ویلیامز شعر را از دوره‌ی سنتی به دوره‌ی مدرن و سپس پسامدرن آوردند و دست به نوآوری‌های سبکی و محتوایی قابل توجهی در آثار خود زدند. به تدریج شعر امریکایی توانست وابستگی خود به مکاتب انگلیسی کمتر کند و ماهیت مستقلی بیابد.

اگر می‌خواهید به موفقیتی در کسب‌وکار خود دست یابید، شکست خوردن تجربه‌ای ضروری است. شاید این عبارت متناقض به نظر برسد زیرا شکست و موفقیت کاملاً عکس یکدیگر هستند. با این وجود اگر از منظر درستی به تجربه‌ی شکست خوردن بنگریم، آن را تجربه‌ای روشنگر و انگیزه‌بخش می‌یابیم. مدیران یا کارآفرینان جوان اگر به این نکته توجه کنند که افرادی که هم‌اکنون از نظر آنها موفق‌ترین افراد هستند، شکست‌های زیادی را پشت‌سر گذاشته‌اند راحت‌تر با عدم موفقیت‌های خود کنار می‌آیند.

دوره‌ی رنسانس دوره‌ی شکوفایی علم در اروپا و به ویژه در کشور ایتالیا بود بطوریکه بسیاری ایتالیا را سردم‌دار رنسانس در اروپا می‌دانند. در این دوره، افراد مشهوری همچون داوینچی، پترارک، میکل آنژ، میراندولا و دو مدیچی ظهور کردند و هر یک در حوزه‌ی خود کارهای ارزنده‌ای انجام دادند.

مدیران شایسته همیشه پایه و مبنایی احساسی برای روابطشان در نظر می‌گیرند، به این معنی که احساسات افراد را نشانه می‌روند. سخنانشان همیشه الهام‌بخش است و نتایجی حتی بزرگ‌تر و بهتر از حد انتظار خودشان کسب می‌کنند.

طی سالیان افراد باهوش زیادی را دیده‌ام که توانسته‌اند کسب‌وکاری برای خودشان راه بیندازند، ولی حتی هوش و ذکاوت‌شان هم مانع اشتباه کردن‌شان نشده است. 

سری جدید برنامه روزآمد از شبکه اقتصاد ملی شروع شد و امروز چهارشنبه سی و یکم تیرماه من برنامه داشتم. به یاری حق از این پس چهارشنبه‌ها حدود ساعت 9:45 دقیقه در خدمت بینندگان عالم عامل عاشق خواهم بود (همراهان می‌توانند از طریق اینستاگرام با آی‌دی parvizdargi هم، مطالب کوتاه نوشته‌هایم را دنبال کنند).

مطالب بعدی مطالب قبلی