3- کهکشان خود را ستاره باران کنید
تارانتینو هرچند خود به تنهايي تك‌ستاره‌ای درخشان در کهکشان سینما است، اما ترجیح میدهد دور و بر خود را با ديگر ستاره‌ها درخشان‌تر کند. در واقع، علم مدیریت و رهبری نيز به ما می آموزد که مدیران توانمند، افراد باهوش‌تر از خود را به کار میگیرند. لذا، دلیل محبوب و مقبول بودن یک مدیر را باید در کار زیردستان او جستجو کرد. مدیران موفق و موثر از هوشمندی و ارتقاء کارکنان خود نمی هراسند و برعکس، فرصت رشد را در اختیار آنان قرار میدهند. به قول بیل گیتس، مدیر موفق کسی است که افراد باهوش‌تر از خود را به کار گیرد.

تارانتینو و روایت او از سینما را دوست دارم، با آن چهره عبوس و جدی. مردی که نشان داد هیچ نسخه مشابهي از او نمیتوان در هیچ کجا یافت. مدتی پیش فرصتی شد تا آخرین فیلم او، یعنی جانگو رها شده، را با دوبله زیبا و دلنشین به زبان فارسی تماشا کنم. فیلمی که مرا به دنیای آشنا و خاطره انگیز وسترن برد و البته تلاش دو شخصیت اصلی فیلم یعنی برده ای به نام جانگو و دکتر شولتز در رونق کسب و کار خود، بر جذابیت این فیلم برای من افزود. تارانتینو در سینما، حکم سرجیو زیمن در دنیای تجارت را دارد. دانایی دانشگاه نرفته که در جوانی ترک تحصیل کرد و در یک مغازه اجاره فیلم مشغول به کار شد. او انسانی فرصت یاب بود و همین فرصت كار در مغازه فيلم‌فروشي کافی بود تا سینمای جهان  و آثار فاخر آن را در همان مغازه کوچک مرور کند.

برای ساختن یک فرهنگ قوی در سازمان خود، باید از برند شروع کنید. این امر به ویژه برای شرکتهایی که در بازار صنعتي (B2B) فعالیت می‌کنند، صادق است.
در حالی که محصولات مصرفی می‌تواند برای تحریک خرید مشتریان بر روی تبلیغات، توسعه و روابط عمومی تکیه کند، خرید و فروشهای B2B همیشه شامل افرادی در هر دو طرف معامله می‌شود. به این ترتیب، رفتارهای جمعی کارکنان (فرهنگ) به چگونگی تجربه مشتریان از برند شکل می‌دهد.
از آنجایی که برندهای موفق در بازار، توسط کارمندان خود زنده هستند، در اینجا پنج مبنای اصلی که برندهای قوی را از رقبای کمتر موفق آنها متمایز می‌سازند، معرفی می‌کنیم.

بازی تاج و تخت (Game of thrones)، نام یک مجموعه تلویزیونی در ژانر حماسی-تاریخی است که در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد. جالب آنکه موسیقی فاخر این فیلم اثر یکی از هنرمندان کشور ما است. این فیلم برگرفته از یکی از پرفروشترین رمانهای خیال انگیز جرج مارتین، یعنی نغمه آتش و یخ است. داستان این فیلم در دو قاره خیالی یعنی وستروس و اسیوس روایت میشود. این فیلم بر محوریت سه داستان اصلی است. اولین داستان روایت جنگ قدرت میان اشراف زادگان هفت اقلیم و تلاش آنها برای تصاحب تخت آهنین پادشاهی است. اما خط دوم داستان پایان تابستان 10 ساله در سرزمینهای وستروس و اسیوس و نزدیک بودن زمستانی طولانی و یورش موجودات افسانه ای از شمالگان را نقل میکند. اما در داستان سوم، شرح تلاش فرزند پادشاه مخلوع برای بازپس گیری تاج و تخت را میبینیم.

سومین شماره‌ی ماهنامه‌ی بازاریاب بازارساز منتشر شد و از چاپخانه به دستمان رسید. در ادامه یادداشتی را که برای این شماره نوشته‌ام، می‌خوانیم.


یادداشت مدیرمسئول:
به یاری حق بازاریاب بازارساز به ایستگاه سوم رسید. این نشریه سعی دارد تا با زبانی ساده، نکات علمی و کاربردی برای توفیق در بازار را آموزش دهد. در کنار مطالب کاربردی، این ماهنامه دربردارنده‌ی تجربیات بزرگان و خاطرات و موفقیت‌های آنان است که در اختیار مخاطبان آن که ویزیتورها، موزعان، انیماتورها و کارشناسان و سرپرستان بازاریابی و فروش هستند، قرار می‌گیرد. مدیران محترم کسب‌وکارها می‌توانند این نشریه را به عنوان یک سرمایه‌گذاری آموزشی و کاربردی برای کارکنان عزیز در سمت‌هایی که ذکر شد، تهیه کنند.

" مادامی که مردم به ما ایمان نیاورند، حرفمان باد هواست. اگر آنها آنچه از ما می‌شنوند را نفهمند، به ما ایمان نخواهند آورد و به حرفمان نیز گوش نمی‌دهند. پس اگر نتوانیم جلب توجه کنیم، حرفمان خریدار نخواهد داشت. توجه مردم نیز جلب نمی‌شود، جز با نوآفرینی." ویلیام برنباخ – اسطوره تبليغات
تبلیغات، دیرینه‌ای کهن در تعاملات انسانی دارد، چرا‌که انسانها در طول تاریخ کوشیده‌اند تا به کمک ابزارهای تبلیغاتی و در بازار پرهیاهوی زندگی، افکار و آرمان‌هایشان را به فروش رسانند و یا فرآورده‌هایشان را به شیوه‌ای سودآور و اثربخش عرضه کنند.

فیزیک و بازاریابی چه ارتباطی با همدیگر دارند؟ پاسخ این پرسش را باید در مطالعات بین رشته ای جستجو کرد که در این باره از سالها پیش آغاز شده و تداوم دارد. فکر میکنید قانون جاذبه‌ی نیوتن، قانون دوم نیوتن، اصل عدم پایداری هایزنبرگ، قانون آنتروپی، اصل هویگنس، و نظریه‌ی آشوب و اثر پروانه ای چه سودی برای بازاریابان دارد؟ بهتر است با مطالعه‌ی سلسله مقالات مجله توسعه مهندسي بازار، پاسخ خود را دریابید.  پیشنهاد میشود به شماره های پیشین توسعه مهندسی بازار مراجعه کنید؛ شماره‌ی 15 تا 17، سال 1389  یا به گفتگوی پیتر فیسک، فیزیکدان اتمی و نویسنده‌ی کتاب ""پرورش نبوغ بازاریابی"" مراجعه کنید که در شماره‌ی 20، سال 1390 در ""توسعه مهندسی بازار"" درج شد. همچنین مطالعه‌ی کتاب ""پرورش نبوغ بازاریابی""، اثر پیتر فیسک، ترجمه‌ی سینا قربانلو، انتشارات بازاریابی توصیه میشود.

"بازاریابی و زندگی با ورزش"، عنوان تازه ترین کتاب اینجانب است که امروز از چاپخانه به دستم رسید. متن زیر پیشگفتاری است که برای آن نوشته ام:
پيشگفتار
"الكس فرگوسن، سرمربي سابق باشگاه منچستريونايتد، صاحب كرسي طولاني‌مدت استادي در دانشگاه هاروارد شد." همين خبر كوتاه سبب شد تا گرايش و رويكردم را به "بازاريابي از منظر ورزش" پررنگ سازم؛ چرا كه در ادامه‌ي خبر آمده بود كه فرگوسن درس جديدي را با عنوان "تجارت سرگرمي، ورزش، و رسانه" از اوايل ماه مي ميلادي در آيوي ليگ آغاز خواهد كرد و به‌عنوان عضوي از دانشگاه هاروارد شناخته خواهد شد.

 

مهمترین عاملی که کارآفرینان موفق را نسبت به خوداشتغالی سوق می‌دهد، نه فقط انگیزه ثروت‌اندوزی، بلکه وجود احساس عمیقی از نارضایتی مثبت و تمایل برای بهترین شدن است. در این میان، هر روز داستانهای زیادی در مورد موفقیت کسب‌وکارها می‌‌بینیم و می‌شنویم. اما این داستانها گویای همه‌ی حقیقت نیست. افراد معمولاً موفقیتهای خود را بازگو می‌کنند، اما هیچ‌گاه نمی‌گویند که چگونه به این مرحله رسیده‌اند. آنها به شما نمی‌گویند که مثلاً پنج سال طول کشید که به سودآوری برسند. اینکه بارها شکست خورده‌اند، و یا اینکه به علت کار زیاد مشکلات جسمی پیدا کرده‌اند.
مراقب باشید فریب این داستانها را نخورید. کارآفرینی به هیچ عنوان آسان نیست.

در كتاب ارزنده «شركتهاي موفق جهان چگونه استخدام مي‌كنند» (اين كتاب از طريق فروشگاه انتشارات بازاريابي قابل خريداري است)، با ويژگي‌هاي شغل‌هاي خوب آشنا مي‌شويم؛شغل خوب باید 5 ویژگی داشته باشد

مطالب بعدی مطالب قبلی