بزرگان علم مدیریت به ما آموخته‌اند که کشور توسعه نیافته معنا ندارد، بلکه آنچه موجب عقب‌ماندگی می‌شود، ضعف در مدیریت است. بنابراین غنی‌ترین کشورها آن‌هایی هستند که یک نظام مدیریتی کارآمد و بهره‌ور داشته باشند. در اين ميان، افراد ممکن است در طول زندگی حرفه‌اي خود با کارفرمایان متعددی کار کنند، برخی از آنها خوب ، و برخی ضعيف هستند و فقط تعداد بسیار کمی وجود دارندکه بعد از سالیان نیز فراموش نشدنی هستند. و همين ماندگاران عرصه كسب و كار هستند كه موجبات توسعه‌يافتگي كشورها را فراهم مي‌سازند. ماندگاراني چون جك ولش، والت ديزني، استيو جابز، و .. در آن سوي آبها و بزرگان هم‌وطنمان نظير پایداری، بنیانگذار فرآورده‌های لبنی میهن، سلیمانی در شرکت کاله، خانواده‌ی نصیری در شرکت رامک، ژائله در شیرین عسل، گرامی بنیانگذار چای گلستان و... قبل از انقلاب هم بزرگانی چون خیامی، خسروشاهی...

راه‌اندازی و مدیریت کسب‌وکار شخصی می‌تواند مشکل باشد و ممکن است دیر یا زود ما را دچار چالش کند. در اینجا صفاتی را که در زمان به چالش کشیده شدن لازم دارید تا یک رهبر موفق باقی بمانید باهم مرور می‌کنیم. 

در ادبيات فارسي همواره از شير به‌عنوان سلطان جنگل و مظهر شجاعت و جسارت ياد مي‌شود. بزرگي مي‌گويد: لشکر گوسفندان که توسط یک شیر اداره می‌شود، می‌تواند لشکر شیران را که توسط یک گوسفند اداره می‌شود، شکست دهد. پس اگر می‌خواهید مولدتر و سالم‌تر باشید و به یک مدیر و رهبرکسب و کار بهتر تبدیل شوید، و از رفتار شیرها الگو برداری آگاهانه کنید.

یک تجارت روش‌های بسیاری برای تبلیغ محصولات و خدمات خود در اختیار دارد، که ارسال پیامک از جمله آن است. پیامک وسیله‌ای برای برقراری ارتباط یک به یک با مشتری و ابزاری متعلق به دنیای مدرن است. محبوبیت این ابزار موجب شده تا تعداد کسب و کارهایی که برای گسترش تجارت خود به پیامک روی می‌آورند روز به روز افزایش یابد.  بازاریابی پیامکی قادر است به سبب ویژگی‌های خود یک رابطۀ نوین با مشتری را میسر گرداند اما به شرطی‌که بتوان استفاده‌ای درست از این ابزار کرد. لذا، بکارگیری درست بازاریابی پیامکی نیاز به کمی هوشمندی دارد. نتیجه ارسال پیام درست با محتوای درست برای مشتری درست در زمان درست، جذب مشتریان جدید و درگیر کردن مشتریان قدیمی خواهد بود.

وایبر خوب است یا بد است:زمانی که محصل بودیم در خیلی از سالها موضوع انشاءمان این بود علم بهتر است یا ثروت؟ و تقریباً همه پاسخ یکسانی داشتند که علم بهتر است و در راستای اثبات آن یک یا دو صفحه قلم فرسایی می‌کردیم. اما وقتی بزرگتر شدیم فهمیدیم قاچاقچیان مواد مخدر با بهره‌گیری از علوم مختلف به توفیقات عظیمی دست یافته‌اند و به نحوی که شاید قویترین توزیع مویرگی مربوط به مواد مخدر باشد. راستی آیا بدون بهره‌گیری از علم می‌شود از افغانستان کاروان مواد مخدر را به اروپا انتقال داد و نسبت به پخش مواد مخدر در اقصی نقاط کره زمین اقدام کرد، حال آیا علم خوب است یا بد است؟

مدیران دوست دارند بدانند با هر يك از رده‌هاي مختلف سازمان چگونه ارتباط برقرار كنند، و چه مقدار وقت خود را به آنان اختصاص دهند، چگونه به سرعت تصميم‌گيري كنند، چگونه تيم خود را بسازند تا در ميدانهای پرچالش، بهترين نتايج را بگيرند، چگونه قدرت اقناع و ترغيب خود را افزايش دهند تا ديگران، تصميمات آنها را به اجرا درآورند، و در نهايت، چگونه با خلاقيت و نوآوري در سازمان، سازماني بالنده پديد آورند (تقاضا می‌کنم برای مطالعه بیشتر در حوزه بینشهای مدیریتی و ابزارهای آن، به کتاب چهل‌گفتار پیرامون مدیریت و رهبری مراجعه کنید). رهبران بزرگ تجارت، می‌دانند که نحوه برخورد آنها با کارمندان تاثیر زیادی بر ایشان دارد. شما به عنوان یک رهبر کسب و کار، می‌توانید با استفاده از  عباراتی که در ادامه می‌خوانید، به طور منظم هر روز این تاثیر را بهتر سازید.

در مجموع دلتنگی‌ها زیبا هستند. چون انسان برای کسی یا خاطره‌ای دلتنگ میشود که تأثیر مثبت و دلنشینی در روح و جان و قلب او ایجاد کرده باشد. از ابتدای سال جاری به علت مشغله فراوان سعادت حضور در برنامه‌های رادیو و تلویزیون را پیدا نکرده‌ بودم تا اینکه چند روز قبل در اتومبیل وقتی به برنامه جوان ایرانی سلام گوش می‌کردم تکه‌هایی از صحبت‌های خودم در سال گذشته را که گلچین کرده بودند شنیدم. به ناگاه حس کردم چقدر دلم برای حضور در رادیو و ارتباطی که از این طریق با مخاطبان عزیز در اقصی نقاط ایران سربلند برقرار می‌شد، تنگ شده است.

همانگونه که در کتاب چهل‌گفتار پیرامون ارتقای مهارتهای شخصی در کسب‌و کار،به قلم اینجانب می‌خوانیم؛ هر انسانی دارای یک "الگوی قهرمان" است که در اعماق ذهن خود با آن زندگی می‌کند. گاه به آن نزدیک می‌شود، و گاه کیلومترها از آن فاصله می‌گیرد. اما چرا اینگونه است؟ چون باید "هزینه‌ی قهرمان شدن" را بپردازد که عبارت است از: پذیرش مسئولیتها، پرورش قابلیتها، و آمادگی برای جذب مهارتها.اگر می‌خواهید که در زندگی موفق باشید، باید خودتان را همانطور که یک باغ را برای برداشت بهترین محصول پرورش می‌دهید، پرورش دهید. افراد موفق در همه جا ویژگیهای مشترکی دارند که مسلما تصادفی و یا شانسی نیست.

همانطور که در کتاب دلایل کامیابی برندهای برتر جهانی می‌خوانیم، تکنولوژی سبب شده است تا محصولات بنگاههای اقتصادی همردیف (رقبای مطرح)، شباهت زیادی به هم پیدا کنند. از دیگر سو، مشتریان فقط به کیفیت محصولات توجه ندارند بلکه، سایر کارکردهای ارتباط با شرکت، بویژه برند آن برای آنها مهم شده است. در دنیای رقابتی، برند که نشان‌دهنده‌ی هویت و اعتبار و یادآور تمام کارکردهای تعامل شرکت با مشتریان است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است.

بسیاری از سازمانهای فروش ترجیح می‌دهند که بجای طی فرآیند طولانی و پرهزینه استخدام و جایگزینی نیروها، تلاشهای خود را صرف بهبود تیم فروش خود کنند و فرصت دوباره‌ای به آنها بدهند تا نتایج خود را به سطح استاندارهای سازمان برسانند. زمانی که برای بهبود تیم خود تلاش می‌کنید استراتژیهای زیر می‌توانند کمک بسیاری به شما بکنند:

مطالب بعدی مطالب قبلی